Blog

Morbi in nisi dolor, non posuere enim. Nulla facilisi. Donec ac ullamcorper augue. Nullam eu leo quis est congue malesuada ultrices nec neque. Cras hendrerit, elit fermentum aliquet viverra, neque elit consectetur ante, et consequat tellus metus nec dui. Vestibulum et dolor ac nisl consequat bibendum at nec leo. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Ut viverra mattis nunc, vitae rhoncus augue porttitor ac. Suspendisse sollicitudin quam sagittis felis vehicula sed posuere massa tincidunt.

Tüp Bebek Yönteminde Kapsamlı Kromozom Taraması

Doğal yöntemler ile bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yaklaşık% 15’i, çok çaba sarf etmelerine rağmen başarıya ulaşamamıştır. Hamileliğin gerçekleşmesi için, birkaç faktörün birlikte var olması ve olumlu davranması gerekir. Doğada başarısız olan ve çok yüksek başarı şansına sahip olan gebelikleri tedavi etmenin birçok yolu vardır. Üreme tedavisine ihtiyaç duyan çiftin doğru yöntemi alması halinde, eğer uzman tedavi görürse, hamilelik gerçekleşir ve doğum muhtemelen mümkündür.

Kapsamlı Bir Kromozom Taraması

Hamilelik sağlanamadığında veya gebelik mümkün olmasa bile ebeveyn olabilme ihtimalini artırmak için birçok farklı tedavi seçeneği vardır. Bu uygulamaların uzun yıllardan beri en etkili sonuçlarından biri, preimplantasyon genetik teşhisi (PID) olmuştur. Ancak bugün, bu yöntemden çok daha başarılı sonuçlar sağlayan Kapsamlı Kromozom Tarama Yöntemi kullanılmaktadır. Kapsamlı kromozom taraması, doğal olarak hamileliği elde edemeyen çiftlerde in vitrofertilizasyon için çok başarılı bir tedavi yöntemdir.

Kapsamlı Bir Kromozom Taraması

Kapsamlı Bir Kromozom Taraması Nedir?

IVF tedavisinin başlangıcından önce yapılan kapsamlı kromozom taraması, embriyonun genetik özelliklerini ve olası anomalileri belirlemeyi sağlayan bir yöntemdir. Kapsamlı kromozom taramalarının uygulanmasında; Embriyonik anne uterusa transfer edilmeden önce embriyoda bulunan tüm kromozomlar aranır. FISH gibi daha önce kullanılan yöntemlerde sadece birkaç kromozom incelenirken, 24 kromozom da ayrıntılı kromozom taramasında incelenmektedir. Kapsamlı kromozom taraması kısaca bir CGH olarak ifade edilir. Kapsamlı kromozom taraması, incelenen embriyoların tüm kromozomlarının ayrıntılı bir haritasını ortaya çıkarır ve başka şekilde tespit edilemeyen kromozom anormallikleri saptar. Tüm kromozomlar taranabildiği için, annenin uterusuna aktarılan en sağlıklı, en yüksek kaliteli embriyo seçilebilmektedir.

Embriyo Sorunsuz Olduğunda Gebelik Her Zaman Ortaya Çıkabilir Mi?

Laboratuvar ortamında üretilen embriyolar, annenin uterusuna aktarılmadan önce PGT veya en son yöntem olan kapsamlı kromozom taraması ile ayrıntılı olarak incelenir. Tüm çalışmalarda “normal” veya “problemsiz” olarak sınıflandırılan embriyoların en iyi kalitedekileri rahme aktarılır.

 

Kapsamlı Bir Kromozom Taraması

 

Kromozom anormalliği, aynı zamanda, annenin yaşı ile orantılı olarak, bir bozukluğun tespit edildiği durumlarda embriyonun transferinden sonra başarısızlık riskinin oranıdır. Maalesef, annenin yaşı 35 ya da daha büyükse, bu risk daha yüksektir. Bu bağlamda, genetik taramalar çoğunlukla 35 yaşın üzerindeki kadınların embriyolarında kullanılmaktadır. Annenin artan yaşı nedeniyle, kromozomal bozukluk riski artmaktadır. Kapsamlı kromozomal tarama yönteminde normal embriyolar tercih edilir ve bu riskler mümkün olduğunca azaltılır.

Tüp Bebek Tedavisinin Gerekli Olduğu Durumlar

1. Spermin yumurtaya ulaşmasında problem olan durumlarda;
• Fallop tüplerinin tıkalı olması,
• Endometriozis ( Çikolata Kisti hastalığı ),
• Karın içinde yaygın yapısıklıklar olan ve tedavi ile gebelik elde edilemeyen kadınlarda
• Anti-sperm antikorların varlığı vb.

2 . Sperm sayısı ve fonksiyonlarının bozuk olduğu durumlarda;
• Azalmış sperm sayısı, sperm hareketlerinin normalden az olması vb.

3 . Yumurtlama sorunu olanlarda;
• Polikistik Over Sendromu
• Bazı Hormonal Bozukluklarda
• Hipogonadotropik hipogonadizm
• İleri yaş
• Azalmış Yumurtalık rezervi

4 . Sebebi açıklanamayan infertilite problemi olanlarda

Tüp Bebek Tedavisinde Özel Durumlar

Doktorunuzla bağlantı kurmanız gereken bazı durumlar;
1) 2 saatten fazla süren ve 37.6 °C’nin üzerinde ateşin olması,
2) Aşırı vajinal kanama,
3) Pelvik bölgede anormal ve giderek artan rahatsızlık hissi
4) İdrar yapmada zorluk yada barsak aktivitesinde değişikliğin olması,
5) Bulantı, kusma ya da ishalin olması,
6) Keskin ağrı varlığı,
7) İdrar yaparken yanma hissinin olması,
8) Karında şişlik,
9) İdrar miktarında dikkati çeken azalma,
10) Anormal sırt ağrısı,
11) Nefes darlığı.

Tüp Bebek SSK

Tüp Bebek için gerekli sağlık yardımları bazı koşulların gerçekleşmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır.
Evli olmakla birlikte eşlerden her ikisinin evlat edinilmiş çocukları hariç soybağı kurulmuş sağ çocuğunun olmaması koşuluyla ( birden fazla yapılan evliliklerde de çiftlerden her ikisinin sağ çocuk sahibi olmaması) ; genel sağlık sigortalısı kadın ise kendisine, erkek ise bakmakla yükümlü olduğu karısına, en fazla iki deneme (siklus) ile sınırlı olmak üzere uygulanan tüp bebek tedavilerine ilişkin giderler, belirtilen şartların birlikte gerçekleşmesi halinde SGK tarafından karşılanmaktadır. Buna göre;

* Yapılan tıbbi tedavileri sonrasında normal tıbbi yöntemlerle çocuk sahibi olamadığının ve ancak yardımcı üreme yöntemi ile çocuk sahibi olabileceğine dair sağlık kurulu raporu düzenlenmiş olması,
* 23 yaşını doldurmuş, 40 yaşından gün almamış olması,
* Uygulamanın yapıldığı merkezin SGK ( SSK ) ile sözleşmeli olması,
* En az beş yıldır genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması,
* Son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun Kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulları tarafından belgelenmesi,
gerekiyor. Tüp bebek tedavisine başlanan kadının deneme öncesi 40 yaşından gün almış olması durumunda, tüp bebek tedavisine ait bedeller, tedaviye daha önce başlanmış olsa dahi SGK tarafından karşılanmaz.
Tüp bebek tedavi bedellerinin ödenebilmesi için tedavi uygulanacak kadında gebeliğin sürdürülmesine engel olabilecek sistemik hastalık bulunmadığının sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi gerekmektedir.

Sağlık kurulu raporu;
Tüp bebek tedavisi için gerekli sağlık kurulu raporu; bünyesinde kadın hastalıkları ve doğum kliniği ile üroloji kliniği bulunan üçüncü basamak sağlık kurumlarında iki kadın hastalıkları ve doğum uzman hekimi ve bir üroloji uzman hekiminin katılımı ile oluşturulan sağlık kurulları tarafından düzenlenecektir. Sağlık kurulu raporlarında, hasta yaşı, kimlik bilgileri, tanı, endikasyon, uygulanacak tedavi, kaçıncı deneme olduğu, kullanılacak ilaçların günlük ve maksimum dozları da belirtilecektir. Sağlık kurulu raporunda erkek ve/ veya kadın faktörü belirtilecektir.

Yardımcı üreme yöntemi katılım payları
Yardımcı üreme yöntemi tedavilerinde birinci denemede yüzde 30, ikinci denemede yüzde 25 oranında olmak üzere bu tedaviler için belirlenen bedeller üzerinden katılım payı alınır. Yardımcı üreme yöntemi katılım payları, tedavinin sağlandığı sağlık hizmeti sunucusunca kişilerden tahsil edilir.

Emekli sandığına bağlı iseniz, kumrunuzun sağladığı haklardan yaralanabilmek için, Üniversite hastaneleri veya Sağlık Bakanlığı’na bağlı Eğitim ve Araştırma hastanelerinden “tüp bebek uygunluk “ raporu almanız gerekmektedir. Raporu almaya hak kazandığınız taktirde, tedavinizin 1.123 YTL lik kısmını kurumunuzdan alma hakkı doğmaktadır. Yapılan tüp bebek işlemlerinden sonra ,” tüp bebek uygunluk raporu” , merkezlerde tedavi gördüğünüze dair “epikriz” ve “sevk “inizle kurumunuza başvurduğunuzda, 1.123 YTL lik miktar size belirli bir zaman sonra, kabul edildiği taktirde, geri ödenecektir. Ayrıca tedavi sırasında erkekten ameliyat ile sperm elde edilmesi gerektiği durumlarda Mikro – TESE ameliyatının 600 YTL lik bölümü kurumunuz tarafından karşılanacaktır.
İlaç raporunuzun da olması halinde ilaç bedelinizin yüzde 80 lik kısmını da Emekli Sandığı ödeyecektir.

En doğru ve güncel bilgilere sağlık bakanlığının web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Tüp Bebek Öncesi Erkeklerde Beslenme Nasıl Olmalı?

Invitrofertilizasyon, laboratuvar ortamında kadın ve erkek üreme hücrelerinden elde edilen embriyonun implantasyonudur. Bu tedavinin başarılı olması için, erkek ve kadınların üreme hücrelerinin sağlıklı, kaliteli ve en uygun düzeyde olması gerekir. Bu bağlamda, erkeğin sperminin dişi yumurtanın yanı sıra canlı, hareketli ve sağlıklı olması önemlidir. Sağlıklı sperm ile döllenmiş yumurta ile elde edilen embriyolar daha kaliteli ve daha uzun ömürlü olacağından sağlıklı bir bebek doğurmak mümkün olacaktır. Böylece spermin miktarı ve kalitesi değerlidir, erkek sağlıklı beslenmeli ve kaliteli bir yaşam sürmelidir. Bu nedenle, spermin gelişimini 3 ay içinde tamamladığı göz önüne alındığında, erkeğin in vitrofertilizasyondan en az 3 ay önce mümkün olduğu kadar sağlıklı beslenmesi önemlidir.

TedavidenÖnce Hangi Gıdalar Erkekler Tarafından Tüketilmelidir?

Sağlıklı bir beslenme bağlamında akla gelen tüm doğal beslenme koşulları ve kurallar, in vitrofertilizasyondan önce de beslenme için geçerlidir. Bu içerikte;

 • Her şeyden önce, günde en az 2 ila 2,5 litre su tüketilmelidir.
 • Limon, portakal, greyfurt ve mandalina gibi turunçgiller,
 • Sağlıklı koşullarda üretilen pekmez,
 • Zeytinyağlıyemekler,
 • Soğan,
 • Sarımsak,
 • Havuç,
 • Yeşil elmalar,
 • Fındık, yer fıstığı, badem, ceviz gibi kuru fındık,
 • Bütün sebzeler ve meyveler (mümkün ise çiğ)
 • Mümkünse, evde hazırlanmış kefir ve yoğurt,
 • Ev yapımı turşu
 • Sağlıklı koşullarda üretilen hakiki besinler

Yukarıda listelenen tüm yiyecekler mevsiminde ve taze tüketilmelidir. Her mevsim için yeterli yiyecek yemek “doğal diyet” yapabilmek için çok önemlidir.

Ve erkeklerin D vitamini seviyesi sperm üretimi için çok önemlidir. Bu bağlamda, sağlıklı sperm üretiminin, D vitamini seviyelerinde zengin beslenmeleri için çok fazla güneş ışığı almaları da önemlidir denebilir.

 

Tüp Bebek Merkezi Seçimi

Çocuk sahibi olamayan ya da kısırlık sorunu çeken çiftler için en önemli ve başarılı tedavi yöntemi, bildiğimiz gibi in vitrofertilizasyondur. Bu tedavi için ailelerin yüksek talepleri de, birçok şehirde düzinelerce tüp bebek açmasına ve hastalara hizmet etmelerine izin vermektedir. Bununla birlikte, doğru merkezi seçerken göz önünde bulundurulması gereken faktörler de vardır; çünkü her merkezin başarı oranları ve deneyimleri bazı açılardan farklılık gösterir.

Tüp Bebek Merkezi

Tabi ki tek başına tüp bebek başarı oranı önemli bir kriter değildir, IVF merkezindeki tüm başarılar hasta oranı açısından çok yüksek değildir, bu merkezdeki gebe çiftlerin başarı oranı tedavide belirlenir. Fiyat konusuna bunun için çok takılmamak gerekir. Aslında tüp bebek tedavisi masraflı bir uygulamadır. Çok düşük oranlarda fiyat veren merkezlerden uzak kalınması tavsiye edilir.

Ayrıca, uyguladığınız Tüp Bebek Merkezinin deneyimi ve uzmanları önemlidir. Doktorlar pek çok farklı durum ve tedavi uyguladıkları için, tek tek görüşme yapmak ve en çok hangi uygulama başarıyı sağlayacak ve sizin içinize sinecek ise o merkezi ve doktoru seçmelisiniz.

Tüp Bebek Merkezi

Dediğimiz gibi, sağlıklı bebeklerin doğmasına yol açan merkezler sadece hamilelik için değil, gelecekteki problemler için de değerlidir. Sadece doğumun gerçekleşmesine değil, aynı zamanda annenin ve bebeğin sağlığını da düşünen merkezler önerilmektedir. Sadece bebek sahibi olmaya odaklanmak yerine, anne ve baba için psikolojik destek ve diğer hasta merkezli hizmetler göz önünde bulundurulmalıdır

Tüp Bebek Merkezi Seçerken Yapılan Yanlışlar

Yapılan testten sonra tüp bebek tedavisi almaya karar vermiş olan birçok çift, tüp bebek tedavisinde de sonuç bulmuşlardır. Çift, sağlıklı bebeklerini kucaklarına getirebilmek için ilk olarak sağlıklı bir merkez seçimi yapmalıdır. “Sağlıklı bebeklerin doğum oranı” olarak ifade edilen bu oran, tüp bebek tedavisi sunan merkezlerin gerçek başarı oranlarını gösteren en önemli sayısal göstergedir. Hormon testinden sonra iyi gebelik oranlarının elde edildiği nispeten düşük başarı oranına sahip merkezlerin olduğu bir gerçektir.Ancak sağlıklı bebeklerin eve gelme oranı nispeten her merkezde yüksek olmayacaktır.

tup-bebek

Merkez Seçerken Yapılan Yanlışlar

Başarı oranlarının değerlendirilmesinde sıklıkla yapılan bir başka hata da, yanıt veren veya doktorun genellikle merkezde veya genel bir hasta popülasyonunda başarılı olma şansının değerlendirilmiyor olmasıdır. Nitekim, kadınların yaşları, yumurtalık rezervleri, sperm kalitesi, önceki testlerin varlığı, genetik hastalık taşıyıcısı vb. dahil olmak üzere merkezde sağlıklı bebeklerin doğum oranı oldukça farklılık gösterebilmektedir. Seçilen merkezin başarı oranlarını tedavi etmek ve değerlendirmek için çiftler için bir merkez seçerken en önemli konu şu şekildedir: Başarı oranı ve bebeği eve getirme oranı yüzde kaçtır?

sağlıklı bir merkez seçimi

Öncelikle, başarılı bir in vitro fertilizasyon (IVF) merkezi uzmanı akademik çalışmalarını sürekli olarak geliştirerek bilimsel bilgi edinme çalışmaları yapmalıdır. Tüp Bebek Uzmanı Doktorlar, hemşireler, hasta danışmanları, embriyologlar ve yüksek performansla oluşturulmuş bir takım teknisyenler bulunmalıdır. Hizmetin kalitesine ilişkin en önemli faktör, tutulmanın başarılı olması için en uygun zamanın seçilmesidir. Herkesin görevini hatasız bir şekilde gerçekleştirmeye çalışması önemlidir. Ayrıca, merkezdeki doktorların ve embriyologların teknik ve pratik deneyimi ve eğitim seviyesi çok önemlidir.

Tüp Bebek Merkezi Önemi

Bir IVF merkezi seçerken nelere dikkat edilmelidir?

İnfertilite ile mücadele eden çiftler genellikle zor zamanlar geçirir. Umut ve başarısızlıkla uzun süre beklemekte olan çiftleren uygun olanı tek tek yapmaktadır. Bu uzun süreli çaba, çiftlerin ruh hallerini ve ilişkilerini bozabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca tüp bebek merkezine de en hızlı yoldan karar vermek önemlidir.

IVF merkezi

Günümüzde hemen her köşede bir tüp bebek merkezi görmek mümkün. Konuşulmamasına rağmen infertiliteartan bir gerçeğimiz. Türkiye’deki her 100 çiftin yaklaşık 1’i bu sorunla mücadele ediyor. Sayı arttıkça, seri üretim konseptine hizmet eden in vitrofertilizasyon merkezlerinin sayısı da artmaktadır.

Tüp bebek çok pahalı bir uygulamadır. Ancak çiftler, bebeğin istekleri nedeniyle gözlerini kırpmadan onbinlercelira ödeyebilmektedir. Boşa harcanan parayı bebeğinizin getirdiği şansla karşılaştırmak imkansızdır, ancak yüksek oranı büyüklüğü kişiyi şaşırtabilir. Bunun için ödeme yapmaya hazır olduğunuzda, doğru ve güvenli hizmet merkezi seçmelisiniz.

IVF merkezi

Hamilelik, IVF Merkezlerinin Başarısını Kanıtlıyor Mu?

IVF merkezlerinizin başarısı, başarılı hamilelik sağlanması anlamına gelir. Ancak bu, IVF merkezinin başarısının, gebeliğin tek ölçüsü olduğu anlamına gelmez. Her şeyden önce, bebeğin sağlığı her şeyden daha önemlidir. Bu noktada Tüp Bebek Merkezinin deneyimi, kullandıkları cihazların kalitesi ve sundukları diğer hizmetler etkili olacaktır.

İn vitro bebek merkezindeki deneyim çoğu durumda çok önemli olabilir. Bildiğiniz gibi infertilitenin nedenleri farklıdır. Diğer infertilite tedavileri, çiftlerin geçmişi, yaş ve sağlık durumu IVF yönteminin tanımlanması ve işlenmesi için önemlidir. Burada uzmanlar ve takım arkadaşları ön plana çıkar. Örneğin, çiftler farklı yaş gruplarına göre ayrılır; Bu doğrultuda çeşitli yöntemler tercih edilir. Bu gruplar 35 yaşın altında, 35 ila 40 yaşları arasında ve 40 yaşın üzerinde olmak üzere 3 kola ayrılır. 35 yaşın altındaki çiftlerin gebe kalma olasılığı daha fazla iken ve farklı yöntemler kullanılırken, diğer yöntemler 40 yaşın üstündeki geç gebeliklerde değerlendirilmektedir.

Tüp Bebek Merkezi Nasıl Seçilmeli?

IVF tedavisini tercih ettiyseniz, ilk adım sizin için en uygun olan IVF merkezini seçmektir. Doğrudan tedavinin merkezi başarı oranını etkiler. Aradığınız merkezlerde birçok faktör aynı olabilir. Örneğin, doktor veya gebelik oranlarının sayısı, teknik ekipman birbirine yakın görülebilir. Bununla birlikte, bu faktörlerin yüksek oranlarda olması tek başına Tüp Bebek Merkezi  gerçekten başarılı dememiz anlamına gelmez.


Tüp Bebek Merkezi Nasıl Seçilmeli

Birçok tüp bebek merkezi genç hastaları hemen kabul eder ve merkezin başarı oranını yüksek tutmak için yaşlı hastaları reddeder. Bu tür yanlış anlamaları önlemek için tedaviden önce merkezin dikkatlice seçilmesi ve acele edilmemesi gerekmektedir. İyi bir merkez, size hem zaman hem de para kazandırabilir. En uygun tüp bebek merkezini nasıl seçerim?

İşte cevap:

Her şeyden önce, en temel soruları sormalı ve farklı kaynaklardan tüp bebeklerin seçimini araştırmalıyız. Dikkate almamız gereken beş soru şu şekildedir:

 • Operasyonda ne kadar süre var?
 • Hastalar tarafından ne kadar tercih edilmiş?
 • Bu merkezlerde hamile kalma olasılığı ne kadardır?
 • Hangi başarı yüzdesi tedavilerin sonucudur?
 • Bir merkeze başvuran çiftler dürüstçe bilgilendirilecek mi?

IVF tedavisinin en önemli nedeni sağlıklı bir doğum ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmaktır. Bu tür doğumlar hastanın yaşına ve hastaya göre değişir. 35 yaşın altındaki kadınlar 35 ve 40 yaş üzeri kadınlardan daha yüksek başarı oranına sahiptir. 35 yaşın altındaki kadınlar için% 50-% 60 başarı oranı beklenmektedir. IVF tedavisi çok zorlu bir tedavi olduğundan, doktor hastaya anlaşılır bir şekilde hitap etmeli ve psikolojik destek sağlanmalıdır. Psikolojik destek, hastanın en önemli unsurlarından biridir.

Tüp Bebek İrtibat Bürosu Genelgesi 2004 / 68

arihi:10.05.2004 Sayısı:2004/68-5040-9216-1941

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması
Genel Müdürlüğü

ANKARA

Sayı : B100AÇS0110000/5040-9216-1941
Konu :Tüp Bebek İrtibat Bürosu Hk. Genelge

……………… VALİLİĞİNE
(Sağlık Müdürlüğü)

GENELGE
2004 / 68

Bazı özel Üremeye Yardımcı Tedavi (tüp bebek) Merkezlerinin, halen faaliyetlerini sürdürdükleri illerin dışında, kendi kuruluşlarına bağlı olmak üzere tüp bebek irtibat büroları açtıkları veya açma hazırlıkları yaptıkları tespit edilmektedir.

Bilindiği üzere, ÜYTE Merkezleri Yönetmeliğinin 4. Maddesine göre Özel ÜYTE Merkezleri, gerçek kişilere veya özel hukuk tüzel kişilerine ait tedavi müesseseleridir. Yine 19.2.1960 tarihli ve Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Tıbbi Deontoloji Nizamnamesinin 8. Maddesinin 1. fıkrasında da, “tabiplik ve diş tabipliği meslekleri ve tedavi müesseselerine ticari bir veçhe verilemez hükmü; 2. fıkrasında da “tabip ve diş tabibi, yapacağı yayınlarda tababet mesleğinin şerefini üstün tutmaya mecbur olup her ne surette olursa olsun, yazılarında kendi reklamını yapamaz” hükmü mevcuttur.

Ayrıca, 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Kanunu’ nun 64. Maddesinde de, “ücret ve herhangi bir menfaat mukabilinde tabiplere iş getirenler veya delalet edenlere 3 aydan bir seneye kadar hapis cezası verilir” hükmü yer almaktadır.

Yukarıda yer verilen mevzuat hükümlerinden de anlaşılacağı üzere, tedavi müesseselerine ticari bir veçhe verilemeyeceği gibi, bu müesseselerin reklamı da yapılamaz. Ayrıca tabiplere ve dolayısıyla tababet icra eden müesseselere, bir menfaat karşılığında aracılık yapmak kanunen yasaklanmış bulunmaktadır.

Yukarıda belirtilen nedenlerle ilinizde ÜYTE (Tüp bebek) İrtibat Bürosu adı altında herhangi bir kuruluşun faaliyetine izin verilmemesi ve herhangi bir tereddüt halinde keyfiyetin Bakanlığa bildirilmesi hususunda gereğini önemle rica ederim.

Prof. Dr. Necdet ÜNÜVAR

Bakan a.

Müsteşar