Başarısız Sonuçların Çiftler Üzerindeki Etkisi

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin kullandığı alternatif tedavi yöntemlerinden birisi de tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek tedavisinde çiftlerin uygun şartlara sahip olması önemli bir seçenektir. Çiftler uygun şartları taşıdığı takdirde tedavi için gerekli olan minimum şartlar sağlanmış olur. Bu noktadan sonra uzman doktorun yapacağı tedavi uygulamaları takip edilmelidir. Tüp bebek tedavisinde tedavi uygulamaları kritik bir süreçtir. Hem kadın hem de erkeğin bu süreçte doktor gözetiminde olması önerilir. Uzman doktorun taleplerini yerine getirerek kısa süre içerisinde tedaviye başlayabilirsiniz. Tüp bebek tedavisi için gerekli olan şartlar sağlandıktan sonra kişilerin tedavi uygulamalarına eşlik etmesi istenir. Burada kadın ve erkeğin üzerine düşen bazı sorumluluklar bulunmaktadır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ AŞAMALARI

Tüp bebek tedavisinde belli başlı aşamalar bulunmaktadır. Hem erkek hem de kadının üzerine düşen görevleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekir. İlk olarak kadındaki yumurtalık sayısının arttırılması hedeflenir. Bunun için ilaç kullanımı önerilir. Eğer kadındaki yumurtalık sayısı doğal yollarla artmıyorsa yumurtalık ilaçları kullanması tavsiye edilir. Bu noktadan sonra yumurtalık sayısı artacak ve olgunlaşmış yumurtalık sayısı da artış görecektir. Olgunlaşmış yumurtalar erkekten alınan canlı sperm hücresi ile döllenir. Canlı sperm hücresinin enjekte edilmesinden sonra başarı ile tamamlanan döllenme işleminin ardından embriyonun oluşum aşaması başlar. Embriyonun oluşumuyla birlikte gelişim süreci takip edilir ve tedavi doktor gözetiminde yürütülür.

BAŞARISIZ SONUÇLARIN ETKİSİ

Tüp bebek tedavisinde alınan başarısız sonuçlar birçok olumsuz etkiyi beraberinde getirebilir. Özellikle doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin ilk tüp bebek tedavisinden de olumsuz sonuç alması çiftlerin psikolojik olarak çökmelerine sebep olur. Tedavi tekrar yapılabildiğinden dolayı uzman doktorlar bu konuda uyarı yapmaktadır. Tüp bebek tedavisi sırasında bazı komplikasyonlar gelişebilmektedir. Örneğin çok nadir olsa da ilaçların etkisi sonucu yumurtalar aşırı büyüyebilmekte, bazen hiç büyümez veya yumurtalar arasında boyut dengesizliği oluşabilmektedir. Bu durumlarda tedavinin ertelenmesi gerekir. Hastanın durumuna göre doktorun karar vereceği bir sürenin sonunda tekrar tüp bebek denenebilir. Çiftler bu süreçte birbirine destek olmalı, doktoruna güvenmeli ve tedavinin tüm gerekliliklerini baştan sona yerine getirmesi gerekir.