Beslenme Alışkanlığının Tüp Bebek Tedavisine Etkisi

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin kullandığı en etkili yardımcı üreme tekniği tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek tedavisinde olumlu sonuç alabilmek için kişilerin uzman doktor gözetiminde etkili bir tedavi sürecine girmesi gerekir. Uzman doktorlar kişileri bu süreç hakkında bilgilendirir ve ne yapmaları gerektiği konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlar. Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Düşük riski normal doğuma göre daha fazla olan ve birçok riski içerisinde bulunduran tüp bebek tedavisi hem tedavi sürecinde hem de tedavi sonrası süreçte etkili çalışma yapılmasını gerektirir. Bu çalışmalar arasında var olan alışkanlıklar yer alabilir. Siz de olumlu sonuç almak istiyorsanız doktorun söylediklerini dinlemeli ve uygulamalısınız.

TÜP BEBEK TEDAVİ AŞAMALARI

Tüp bebek tedavisinde takip edilen tedavi aşamaları bulunmaktadır. Bu aşamaların eksiksiz ve uygun bir şekilde sürdürülmesi gerekir. Çiftlerin gayreti ile birlikte eş zamanlı olarak yapılan çalışmalar tüp bebek tedavisinden olumlu sonuç alma şansını da yükseltir. İlk olarak kadındaki yumurtalık sayısının arttırılması hedeflenir. Kadındaki yumurtalık sayısı arttıktan sonra olgunlaşmış yumurtalıklarda da artış görülecektir. Bu aşamadan sonra ise erkekten alınan canlı sperm hücresi olgunlaşmış yumurtalığa enjekte edilir. Son aşamada ise kadının rahmine embriyo transferi yapılır ve embriyo transferinin ardından gelişim süreci izlenir. Bu arada yaklaşık 7 ile 14 günlük bir bekleme süresi bulunmaktadır. İlgili aşamada uzman doktor gözetiminde olmak son derece faydalıdır.

BESLENME ALIŞKANLIĞININ ÖNEMİ

Tüp bebek tedavisinde beslenme alışkanlığı çok önemlidir. Özellikle çiftlerin bu konuda birbirine destek olması gerekir. Beslenme şeklini değiştirmeyen çiftlerde bazı komplikasyonlar görülebilir. Özellikle kadının beslenme alışkanlığında çeşitli değişikliklere gitmesi ve faydalı besinler tüketmesi önerilir. Sürekli olarak yağlı yiyecekler yemek hem aşırı derece kilo alınmasına hem de bebeğin gelişiminin olumsuz yönde etkilenmesine neden olacaktır. Bu nedenle tüp bebek tedavisi sürecinden önce ve tedaviden sonra bir diyetisyen ile eş zamanlı olarak çalışma yürütmek son derece faydalıdır. Siz de tüp bebek tedavisi süresi boyunca ilgili çalışmaları aksatmadan sürdürebilirsiniz. Böylece olumlu sonuç alma ve sağlıklı bir bebeğe sahip olma şansınız artar.