Genetik Tanı Testini Kimler Yaptırabilir?

Doğal yollarla veya tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olan çiftler tedavi süreci veya normal sürecin işleyişi ile birlikte bazı aşamaları takip edebilir. Uzman doktorların bu konuda detaylı olarak bilgi verdiği ve birçok uygulamanın ilgili süreçte çocuk gelişimine katkı sağlayabileceği ifade ettiği gözlemlenmiştir. Eğer siz de çocuk sahibi olmak istiyorsanız ve bu konuda detaylı bir şekilde analiz yapılmasını istiyorsanız çeşitli testler yaparak gelişim süreci hakkında önceden bilgi sahibi olabilirsiniz. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin kısa sürede bilgi alabilmesi için genetik tanı testi uygulanabilir. İlgili testin uygulamasından önce uzmanlardan yeterli düzeyde bilgi almanız gerekir. Bu test belirli kişiler tarafından uygulanabilir. Bunun için gerekli şartların sağlanması önemlidir.

GENETİK TANI TESTİ NEDİR?

Hem tüp bebek tedavisi öncesinde hem de doğal yollarla çocuk sahibi olmayı deneyen çiftlerin ilgili deneme öncesinde uygulayabileceği bir testtir. Günümüzde artık doğum öncesinde bebeğin sağlığı hakkında bilgi edinmek, henüz doğum gerçekleşmeden hastalıklar ve doğum sonrası oluşabilecek sorunlara karşı önlem almak ve hatta gebelik sırasında medikal tedaviler yapılabilmesi mümkündür. Bu durumda özellikle son zamanlarda, prenatal tanı testi denilen doğum öncesi genetik tanı testinin önemi ortaya çıkmaktadır. İlgili test ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftleri yeterli düzeyde analiz yapılabilmesine imkan vermesi önemli bir seçenek olmaktadır. Ancak bu seçeneğin kullanılabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekir.

GENETİK TANI TESTİNİ KİMLER UYGULAYABİLİR?

Genetik tanı testinin uygulanması için belirli şartlara bakılır. Bu şartlar uzman doktorların yapacağı analizler sonucunda yeterli olup olmadığına karar verilen maddeleri kapsar. Bu test ortaya çıkış aşamasında, 35 yaş üstü veya ultrasonografide sırasında risk saptanan gebelere, daha önce genetik problemli doğum öyküsü olanlara, çiftlerde veya birinci derece aile bireylerinde genetik hastalık taşıyanlara yaptırılırken, son zamanlarda hücre dışı DNA analizi dahil, tüm çiftlere avantaj ve dezavantajlarının anlatılarak yaptırılması önerilir. Testin kimlere ve ne zaman yapılacağı konusu tam olarak literatürde henüz netlik kazanmamıştır. İlgili testi yaptırmadan önce kişilerin detaylı bir şekilde analiz yaptırması gerekir. Bu konuda en yakın tedavi merkezinden bilgi almanız mümkündür.