Hamilelikte Kasık Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Gebelikte en sık görülen semptomlar kramp ve karın ağrısıdır. Kasık ağrısının çeşitli nedenlerden dolayı olmasına rağmen, genellikle aynı zamanda ortaya çıkar. Bu bağlamda, ne zaman başlanacağı, hamilelikte kasık ağrısı için dikkat edilmesi gerekenler ve problemler ile ilgili olarak kesinlikle bilgi almak yararlı olacaktır.

Kasık Ağrısı Hamilelikte Başladığında

Hamilelik sırasında kasık ağrısı çoğu anneye yaşamın ilk ayı boyunca başlar ve bir süre devam eder. Yaşamın üçüncü ayından sonra bazı kadınların kasık ağrısı sorunuyla karşılaştığını görmek nadirdir.

Kasık Kemik Ağrısına Neden Olan Nedir?

Kasık ağrısına neden olan en önemli faktör uterusun büyümesi ve kasıklardaki basınç başlangıcıdır. Hamileliğin sonraki aşamalarında kasık ağrısının şiddeti artabilir.

Ayrıca, hamilelik sırasında ortaya çıkan çeşitli sindirim ve boşaltım sistemlerine ilişkin sorunlar sıklıkla kasık ağrısına neden olabilir.

Hamileliğin son birkaç ayında gelişen kasık ağrısının en yaygın nedeni, sahte doğum ağrılarıdır. Bu, doğumda kullanılması gereken kasları çalıştıran ancak hala nedeni tam olarak bilinmeyen bir semptomdur.

Kanamanız Varsa Doktora Başvurun

Kasık ağrısı genellikle zararsız ve kendiliğinden oluşur, ancak kasık ağrısı kanama ile birleştirildiğinde bazı ciddi sorunların ortaya çıkması mümkündür. Kasık ağrısına ek olarak kanama olursa, doktora başvurulmalıdır.

Kasık Ağrınızı Nasıl Tedavi Edersiniz?

Bir kasık ağrısından kurtulmak için yapılabilecek pek bir şey yok, eğer ağrı çok güçleniyorsa, tıbbi müdahale için doktoruna danışmalısınız.

Gebelik Kaynaklı Kasık Ağrısı Oluşmayabilir

Ayrıca gelen kasık ağrısının gebeliğe bağlı olmaması da mümkündür. Bu kasık ağrılarının neden oluştuğunu anlamak için gerekli testler yapılmalıdır. Gerekli testler yapıldıktan sonra, kasık ağrısının gebelik için bir risk teşkil edip etmediğini görmek için muayene edilir ve tedavi doktorun kararına göre başlatılır.