Hamileyken Yanlış Besin Seçimi Riskli Sonuçlar Doğurur

Çiftlerin hem doğal yollarla hem de alternatif tıp yardımıyla çocuk sahibi olması mümkündür. Ancak çocuk sahibi olan çiftlerin bu süreçte dikkatli olması gerekir. Alternatif tedavi yöntemleri arasında ilk sırada yer alan ve başarı oranı yüksek olan tüp bebek tedavisinde de bu riskler fazlasıyla görülebilir. Özellikle düşük yaşama riskinin fazla olduğu tüp bebek tedavisi seçeneğinde anne adaylarının daha çok dikkat etmesi gereken konular vardır. Uzman doktor tedavi sürecinden önce ve tedaviden sonra bu konuda uyarılarda bulunmaktadır. Anne adaylarının uyarıları dinleyerek kısa süre içerisinde beslenme şekline dikkat etmesi ve zararlı alışkanlıklarından vazgeçmesi gerekir. Eğer çocuğunuzun sağlıklı gelişimini desteklemek istiyorsanız bu konuda kararlı ve emin adımlarla ilerlemelisiniz.

DOĞRU BESLENME ŞEKLİNİ BELİRLEYİN

Hamilelik sürecinde kritik konulardan birisi de beslenme şeklidir. Tükettiğiniz gıdalar sadece sizin sağlığınızı değil bebeğinizin gelişimini de etkiler. Bebeğinizin gelişimini olumsuz yönde etkilememek için sağlıklı beslenmek zorundasınız. Hayatınızın en önemli kararını aldınız ve ömrünüz boyunca her şeyden daha çok seveceğiniz bebeğiniz artık karnınızda büyümektedir. Onun sağlığını düşünmeye henüz doğmadan önce başlamanız gerekiyor. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de sağlıklı beslenme. Pek çok anne adayı, hamilelik sürecine başlarken hangi gıdaları ne kadar tüketmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olmuyor. Bu konuda uzman doktorlardan destek alarak beslenme şeklinizi belirleyebilirsiniz.

BESLENME ŞEKLİ İÇİN ÖNERİLER

Uzman doktorlar anne adaylarına birçok konuda uyarı yaptığı gibi bazı önerilerde de bulunmaktadır. Bazı gıda maddelerinin içerisinde Salmonella, E. Koli,  listeria, toksoplazma gibi bakteriler vardır. Bunlar tüketildiğinde kişiye bulaşma riski yüksektir ve insan sağlığı açısından tehlikelidir. Gebelik sürecinde bulaşan bu bakterilerin tedavisi hem çok zordur hem de bebeğin gelişimine ciddi zararlar verebilir. Normal insanlarda ishal, bulantı gibi rahatsızlıklara yol açarken gebelerde düşük, erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve bebekte bazı anomalilere kadar neden olur. Bu bakteri türlerinin bulunduğu besinler az pişmiş et, deniz ürünleri, çiğ meyve ve sebzeler, çiğ süt, sosis, salam, soğuk füme ürünleri ve yüksek oranda şeker içeren gıdalardır.