İnfertilite Tedavisi

İnfertilite tedavisi, nedene bağlı olarak farklılık gösterdiğinden, öncelikle infertilite nedeninin incelenmesi ve değerlendirilmesi gereklidir. Kadınlarda ve erkeklerde infertilite problemi olan çiftlerin yaklaşık% 15’inin bir nedeni yoktur. Buna açıklanamaz infertilite denir. Bu durumda buraya tıklayarak tedavi yöntemleri alabilirsiniz. Tedavi, çiftin yaşı, kısırlık süresi, çocuk sayısı, rezervasyon hakkında ölçütlere dayanmaktadır. Hangi tedavi yöntemlerinin kullanıldığına değinebiliriz.

Tüp Bebek Ve İnfertilite

Yumurtlama Tedavisi (Ovülasyon İndüksiyonu) & Yumurta Takibi

İnfertilite (açıklanamayan infertilite) nedeni yoksa veya kadınlarda ovulasyon düzensizliği varsa bu tedavi yöntemine başvurulur. İnfertilite tedavisinde en yaygın kullanılan yöntemdir. Bu yöntemin amacı, kadının her ay düzenli olarak adet görmesi (yumurtalaması) ve belirlenen süreye işaret ederek cinsel ilişkiye girmeyi ile hamilelik şansını arttırmaktır. Yumurtlama tedavisinde oral haplar (klonal tabletler, serofaj tabletleri, gonapon vb.) kullanılabilir veya deri altına yumurtlama ilaçları (yumurtlama adı verilen iğneler) verilebilir. Ovülasyon tedavisi genellikle 3 veya 6 ay sürede tamamlanır. Hamileliğin buaralıkta sağlanamaması durumunda, hastanın durumuna göre çeşitli tedaviler planlanmaktadır.

Yumurtlama Ve Aşılama

Yumurtlama tedavisi, kısaca şu şekilde gerçekleştirilir: Oral haplar veya iğne tedavileri (rekombinant FSH veya HMG gibi) ile, menstürasyonun üçüncü günü (veya yakın) başladığında yumurta büyümesi sağlanır. Ağız hapları 5 gün boyunca kullanılmaktadır. İğneler, yumurta büyüklüğü yaklaşık 18 mm olana kadar yapılır. Bu arada, yumurta büyüklüğünü belirli aralıklarla ultrason tedavisi takip eder. Yumurtanın çapı yaklaşık 18-20 mm çapında olduğunda, yumurtayı kırmak için HCH adı verilen bir iğne yapılabilir. İğneyi kırmadan yumurtanın kendisini kırmak da mümkündür. Greft işlemi yapıldıktan 36 saat sonra aşılama yapılır. Aşılama mümkün değilse, yumurtaları kırdıktan sonra çiftlere döllenmesi için imkan tanınır. Benzer şekilde, hap alınırken, yumurtaların 18 ila 20 mm arasında bir çapa sahip olması ve çiftlerin her iki günde bir hafta boyunca bir ilişkiye girmesi istenir. İlişkiden sonra kadının 15 dakika sırt üzeriyatması tavsiye edilir.

Cerrahi Tedaviler

İnfertilite tedavisinin bir parçası olarak bazen laparoskopi veya histeroskopi ile cerrahi tedavi gerekebilir. Endometrioma veya rahimde septal (perde), fibroid veya polip gibi bir patoloji varsa, bunların tedavisi için laparoskopi veya histeroskopi gerekebilir.

IVF Tedavisi

Sıkışık tüpleri olan kadınlarda, tüp bebek tedavisi, çok düşük spermli ve ovulasyon tedavilerinde ve ayrıca hamile kalamayan çiftlerde gerçekleştirilir.