Şuradasınız: Anasayfa Üniversite Hastanesi Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kadın Hastalıkları ve Doğum A.D
Öğe resmi

Adres Bilgileri

Adres:
gata ankara
Navigasyon:
39.968177, 32.847609000000034
Telefon:
-
Web Sitesi:
http://www.tupbebekmerkezi.org

GATA Kadın Hastalıkları Ve Doğum Kliniği 1909 yılında Müderris Asaf Derviş Paşa tarafından, İstanbul’da Topkapı Sarayı surları içerisinde, Gülhane Askeri Tatbikat Okulu ve Hastanesi bünyesinde kurulmuştur. 1920 yılına kadar klinik direktörlüğünü yürüten Müderris Asaf Derviş Paşa’dan sonra 1921 – 1931 yılları arasında Prof.Dr.Refik Münir Keskingil klinik direktörlüğü görevini yürütmüştür. Bu dönemde, 1925 yılında Prof.Dr.Ali Esat BİROL Türkiye’de ilk kez rahim filmini çekmiştir. 1931 yılında klinik direktörü olan Prof.Dr.Ali Esat BİROL, 1938 yılında Rahim kanseri tedavisinde ilk kez Radyumu kullanmıştır.

     1941 yılında Kadın hastalıkları ve doğum kliniği, diğer kliniklerle birlikte İstanbul’dan Ankara’ya Cebeci Hastanesi’ne nakledilmiştir ve hizmetlerine burada devam etmiştir. 1943 yılında Prof.Dr.Ali Esat BİROL, damar tıkanıklığında ilk tıbbi tedaviyi uygulamıştır. Prof.Dr.Halit KAMGÖZEN, idari konumundan dolayı 1949-1960 ve 1966-1972 yılları arasında iki dönem , Prof.Dr.Celâlettin PEKER de 1960-1966 ve 1971-1974 yılları arası, iki dönem klinik direktörlüğünü yürütmüşlerdir.

     1953 – 1971 yılları arasında Bahçelievler’deki şimdiki Kara Kuvvetleri Komutanlığı binasının bir bölümü olan eski binada hizmet veren kliniğimiz 1971 yılında Etlik’teki modern binasına taşınmıştır.

     1974 – 1979 yılları arasında Prof.Dr.Nazmi SÜMER klinik direktörlüğünü yürütmüş ve direktörlüğü süresince özellikle jinekolojik cerrahi alanında kliniğimizde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir.

     Prof.Dr.Saim MERMUT 1979 – 1980 yılları arsında klinik direktörlüğü, 1981 – 1988 yılları arasında Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmüştür. Cerrahi pratik ve teorik bilgileri çok üst düzeyde olan Prof.Dr.Saim MERMUT, “MERMUT Yöntemi” ile stres inkontinansın cerrahi tedavisinde yeni bir yöntem geliştirmiş ve bu çalışmasını uluslararası toplantılarda kabul ettirmiştir.

     1988 – 1995 yılları arasında Prof.Dr. İnal ÜLGENALP Anabilim Dalı Başkanlığı yapmıştır. Por.Dr.İnal ÜLGENALP’in Anabilim Dalı Başkanlığı süresinde ilk kez Kadın Hastalıkları Ve Doğum Anabilim Dalı alt disiplinleri kurulmuştur. Jinekolojik onkoloji, Reprodüktif Endokrinoloji ve İnfertilite Ünitesi, Fetal maternal Tıp Ünitesi ve Benign Jinekoloji Ünitesi’nin iskeleti oluşturulmuştur. Bu alt disiplinlerle ilgili; Prof. Dr. Recai PABUÇCU Kanada’da jinekolojik mikrocerrahi, Prof. Dr. Saffet DİLEK İngiltere’de onkolojik cerrahi, Prof. Dr. İskender BAŞER ABD’de invazif perinatoloji, Doç. Dr. Esat ORHON ABD’de infertilitede androloji ve üremeye yardımcı yöntemler konularında eğitim almışlardır.

     1995 yılında Prof.Dr. Recai PABUÇCU Anabilim Dalı Başkanlığına atanmıştır. Prof.Dr. Recai PABUÇCU’nun Anabilim Dalı Başkanlığı zamanında Tüp Bebek merkezi kurulmuş, jinekolojik endoskopik ameliyatlar, IUI, ICSI, IVF, TESA, MESA, PESA, Preimplantasyon Genetik Tanı , modern menopoz çalışmalarında üst düzeylere gelinmiştir, jinekolojik onkoloji ve perinatoloji alanında dünya standartları yakalanmıştır. Bu çalışmalarla ilgili Doç. Dr. Ali ERGÜN İngiltere’de yüksek riskli gebeliklerde ultrasonografi, Doç. Dr. Vedat ATAY ABD’de ürojinekoloji, Doç. Dr. Tansu KÜÇÜK ABD’de tüp bebek ve preimplantasyon genetik tanı, Doç. Dr. Namık Kemal DURU ABD’de kriyobiyoloji, Doç. Dr. Müfit Cemal YENEN Fransa’da laparoskopik onkoloji cerrahisi eğitimi,Doç.Dr. Murat DEDE Norveç’te jinekolojik kanser cerrahisinde robotik cerrahi kursu almışlardır.

     2001 temmuz ayında klinik revize edilmiş ve çok modern bir hale getirilmiştir.
(ayrıntı için tıklayınız)

     Kuruluşundan bugüne kadar Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda 9 klinik direktörü görev yapmış ve 32 öğretim üyesi yetişmiştir. 2004 yılında Prof.Dr. İskender BAŞER Anabilim Dalı Başkanlığına atanmıştır.

    Gülhane’de yetişen öğretim üyelerinin büyük bir kısmı sahip oldukları bilimsel birikimlerini Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nden ayrıldıktan sonra diğer sağlık kurumlarına da aktarmış ve ülkemizin bilimsel seviyesinin yükselmesine önderlik etmişlerdir.

     Öğretim üyelerimizin Türkiye’de veya Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde ilk kez gerçekleştirdikleri uygulamalardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

     Bu liste GATA Kadın Hastalıkları Doğum A.D. 3 Kasım 2006 tarihli toplantı ve 2006 / 12  sayılı tutanağı ile tescil edilmiştir.

  Öneri Bulunamadı
  Aşılama – İnseminasyon (IUI)
  Biokimya
  Blastokist kültürü ve Transferi
  Blastokist Transfer (5.gün transferi)
  Embriyo Dondurma ve Saklama
  Embriyo Tıraşlama (AH)
  Embriyoskop Canlı Embriyo Gözlemi
  Embryo Dondurma
  Endoskopik Cerrahi
  Erkek İnfertilitesi Cerrahi Tedavileri
  Erkek İnfertilitesi İlaç Tedavileri
  Erkek Üreme Sağlığı
  Estetik Cerrahi
  Frozen Embryo Transfer
  Gebelik Takibi ve Doğum
  Genetik
  Histereskopi
  Hormon
  Hormon Testleri
  İlaçsız Tüp Bebek (IVM)
  İleri Hysteroskopik Cerrahi
  İleri Laparoskopik Cerrahi
  In Vitro Fertilizasyon (IVF)
  İnfertilite ve Tüp Bebek
  Intrasitoplasmik Sperm Injeksion (ICSI)
  Intrauterin Inseminasyon (IUI)
  Jinekoloji
  Jinekolojik Cerrahi
  Kadın ve Erkek Kısırlığı Değerlendirilmesi
  Kanser hastalarında Fertilitenin korunması
  Kemoterapi öncesi yumurta dondurma
  Laboratuvar
  Laparoskopi
  Laser Assisted Hatching
  Micro - MESA
  Micro -TESE
  Mikroenjeksiyon (ICSI)
  Periodik Kontroller
  Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT)
  Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT)
  Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT)
  Preimplantasyon Genetik Tarama
  Seçilmiş Sperm İnjeksiyonu (IMSI)
  Sezeryan ve Normal Doğum
  Sperm Antikor Testi
  Sperm Aspirasyonu
  Sperm Dondurma
  TESA
  Tüp Bebek (IVF)
  Üreme Fizyolojisi (Stres yönetimi)
  Yatarak ve Ayakta Cerrahi
  Yüksek Büyütme ile Seçilmiş Sperm Mikroenjeksiyonu(IMSI)
  Yumurtlama Tedavisi

  Rezervasyonunuz

  Kişisel Detaylar
  (*) Zorunlu
  Rezervasyonunuz Başarıyla Gönderilmiştir
  Lütfen istenilen kişisel bilgileri giriniz

  Adres:


  İzlenimini anlat

  Başarı
  Hijyen
  Personel
  Fiyatlar
  Ulaşım

  Yorumları Göster

  Bir cevap yazın