IVF Tedavisinde Erkekler Hangi Gıdalardan Uzak Durmalıdır?

Sağlıksız gıda olarak kabul edilen tüm gıdaların, in vitrofertilizasyondan önce baba adayına yasaklanmalıdır. Özellikle yağlı, tuzlu, paketlenmiş ve hazır gıdalar, zararlı maddeler vücutta salınan tüm hormonları destabilize eder. Özellikle sperm üreten hormonlar yeme alışkanlıklarından çok etkilenmektedir. Aslında, sindirim sistemi ve üreme sistemlerinin, kişinin beslenme koşullarından en çok etkilenen sistemler olduğunu söylemek mümkündür. Bu bakımdan sağlıklı beslenmede üretilen sperm sayısı sağlıksız beslenmede azalmakta ve mevcut spermin mobilitesi ve kalitesi azalmaktadır.

Sebze ve meyvelerin doğal diyetin içinde hem üreme sistemi hem de tüm vücut sistemi için faydalı olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte, bu yiyeceklerin iyi temizlenmiş olması da önemlidir. Bu bağlamda, patates, brokoli ve elma gibi iyi yıkanması gereken besinlerin temizliğine de önem verilmelidir. Bu bağlamda, organik olarak yetiştirilen veya çiftçi pazarlarından satın alınan sebzelerin ve meyvelerin daha sağlıklı olduğu bir gerçektir.

Hangi Besleyici Olmayan Faktörler Sperm Kalitesini Olumsuz Etkiler?

  • Testis enfeksiyonları,
  • Sperm üreten bezlerde enfeksiyon,
  • Genetik özelliklerden dolayı kötü sperm salınması gibi problemler tıbbi tedavi yöntemleri uygulanarak çözülebilir. Bununla birlikte, sağlıklı beslenme olumlu ilerlemeye yardımcı olabilir.