Meme Kanseri Gebe Kalmaya Engel Olur Mu?

Doğal yollardan çocuk sahibi olamama nedenleri arasında kısırlık ve kanser ağırlıkla ön plana çıkar. Hem kısırlık türü hem de kanser türü gösterdiği gelişim ve çeşidine göre çocuk sahibi olamama durumunu tetikler. Çiftlerin bu konuda dikkatli olması gerekir. Doğal yollardan 1 yıl boyunca deneme yapıp çocuk sahibi olamayan çiftlere kısırlık tanısı konulur. Ancak var olan rahatsızlık ilgili testlerin sonucuna göre açığa çıkar. Çiftler bu süreçte tanı ve tedavi sürecini doğru yönetmelidir. Var olan rahatsızlığın daha fazla gelişim göstermemesi ve yardımcı üreme tekniklerinin kullanılabilmesi için hızlı davranmak gerekir. Bu konuda yapılacak ilk hamle en yakın tedavi merkezine gidilip destek almaktır. Çiftler bu konuda birçok noktadan destek ve bilgi alabilir.

MEME KANSERİNİN GEBE KALMAYA ETKİSİ

Meme kanseri olan anne adaylarının çocuk sahibi olabilmesinin mümkün olup olmadığı yıllarca merak edilen konulardan birisi olmuştur. Hayati riske neden olan ve dünyada en sık görülen hastalıklarından birisi olan kanser, anne babalık hayali kuran kişilerde endişe kaynağı olabiliyor. Özellikle hamilelik döneminde meme kanserine sık rastlanıyor. Ancak gelişen tıbbi, teknolojik imkanlar ve tedavi sırasında uygulanan doğru yöntemler sayesinde sağlıklı bir şekilde anne baba olmak mümkün olur. Eğer siz de meme kanseri gibi kritik bir rahatsızlık grubuna sahipseniz bu konuda hızlı davranmalı ve rahatsızlığın daha fazla gelişim göstermesine izin vermemelisiniz. En uygun tedavi merkezi ile birlikte kısa sürede etkili sonuçlar alabilirsiniz.

GENÇ YAŞTA MEME KANSERİ

Meme kanseri olan kişilerin var olan rahatsızlıklarını yaş gruplarına göre değerlendirmesi yanlıştır. Çağımızın hastalığı kanser, yaş ve cinsiyet farkı gözetmeksizin her bireyde görülebilmektedir.Genç yaşlarda kansere yakalanan kişilerde çocuk sahibi olmakla ilgili problemler ön plana çıkabilmektedir. Bu tabloda akla ilk kadınlar gelse de, kanserden onlar kadar erkekler de etkilenebilmektedir. Çünkü kemoterapi döneminde sperm hücreleri zarar görebilmektedir. Örneğin, testis kanseri olan bir hastanın tümörlü testisinin alınması ve kemoterapi verilmesi sonucu sperm rezervi hem sayı hem de kalite açısından bozulabilmektedir. Bu nedenle nasıl ki kadınlara kanser tedavisi öncesi yumurta dondurma öneriliyorsa, erkeklerde de sperm saklama yoluna gidilmesi gerekir.