Prenatal Tanı Testi Nedir? İşe Yarar Mı?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu konuda hazırlıklı bir şekilde plan yapması en mantıklı seçenektir. Çocuk sahibi olmak için yapılan çalışmalar yeterli olsa bile bazı durumlarda önceden bilgi sahibi olmadığınız için zorluk yaşamanız muhtemeldir. Hatta bu noktada birçok çiftin şikayetlerini görmek mümkündür. Uzman doktorların önerileri doğrultusunda gebe kalmadan önce uygulanabilecek bazı testler bulunmaktadır. Bu testlerin yardımıyla kişi kısa süre içerisinde gebe kalabilir ve istediği sonuçları alabilir. testleri yaptırmak şart değildir. Ancak kişilerin test yaptırmadan var olan problemleri görmesi imkansızdır. Eğer çiftlerde bir problem var ise prenatal test ile bunu tespit edebilmek mümkündür. İlgili testi yaparak herhangi bir problem var ise önceden tespit edebilirsiniz.

PRENATAL TEST ŞART MI?

Prenatal test kesinlikle şart değildir. Testi yaptırmak isteyen çiftlerin ilgili tedavi merkezlerine giderek ne yapması gerektiğini öğrenmesi mümkündür. Eğer çocuk sahibi olmadan önce böyle bir test yaptırırsanız bu sizi psikolojik olarak rahatlatabilir. Aynı zamanda çocuk sahibi olmak için elverişli şartlara sahip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Prenatal test ile var olan tüm bu ayrıntıları detaylı bir şekilde öğrenebilmek mümkündür. Son zamanlarda çiftlerin kullanmış olduğu bu yöntem başarılı sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Çocuk sahibi olmak isteyen sağlıklı çiftlerin her birisi ilgili test ile istediği sonucu almıştır. Testin tıbbi imkanlar doğrultusunda yapılması ve steril ortamlarda uygulanması bir diğer önemli ayrıntıdır.

PRENATAL TEST UYGULAMASI

Prenatal test uygulaması ülkemizde de yapılan tedavi uygulamalarından birisidir. Kişiler kolay bir şekilde ilgili tedavi uygulamasını yaptırabilir. Prenatal tanı testi, non-invaziv prenatal yani girişimsel olmayan adlandırılan, hücre dışı DNA analizi ile kromozom anomalilerinin ve bebeklerde sık görülebilen genetik bozuklukların ortaya çıkmasına yardımcı olan bir tür tarama testidir. Özellikle belirtilmesi ve altı çizilmesi gereken husus ise bu testin şu an için yardımcı tarama testi olduğudur. Bu test henüz kesin tanı konulmasında tam olarak etkin değildir. Tarama testi ile birlikte kişiler yeterli düzeyde bilgi alabilir ve çocuk sahibi olmak için herhangi bir engel olup olmadığını rahat bir şekilde öğrenebilir.