Transfer Edilen Embriyo Sayısı Gebelik Şansını Belirleyen Bir Faktör Müdür?

Tüp bebek tedavisi seçeneği son zamanların en başarılı sonuçlarını sunan tedavi uygulamalarından birisidir. Ülkemizde de sıklıkla uygulanan ve çocuk sahibi olamayan çiftler için umut ışığı olan bu tedavi uygulaması çeşitli şartları sağlayan çiftler tarafından kullanılabilir. Tedavi uygulamasına geçilmeden önce ilk olarak bazı testler yapılır. Testler kadın ve erkek tarafından ayrı bir şekilde uygulanmalıdır. Test sonucuna göre çiftlerin tüp bebek tedavisi için uygun olup olmadığı ortaya çıkar. Eğer siz de tüp bebek tedavisi için uygun durumda iseniz tedavi aşamasına geçilir. Yeterli düzeydeki şartların sağlanması ile birlikte tedavi aşamasına geçildiğinde uzman doktor sizlere tedavi sürecini geniş çaplı olarak anlatmaktadır. Daha sonra ise belirli aşamaların uygulanmasına geçilir.

TÜP BEBEK TEDAVİ AŞAMALARI

Tüp bebek tedavi aşamalarında hem erkeğin hem de kadının üzerine düşen sorumluluklar bulunur. Uzman doktorun taleplerini yerine getirerek tedavi sürecinin daha kolay olmasına yardımcı olabilirsiniz. İlk aşamada kadındaki yumurtalık sayısının arttırılması hedeflenir. Böylece kısa süre içerisinde olgunlaşmış yumurtalık sayısı da artacaktır. Daha sonra ise erkekteki canlı sperm hücresi ile yumurtalık döllenir. Bu aşamadan sonra embriyo transfer işlemine geçilir. Embriyonun oluşumu ve gelişimi ise yakından takip edilir. Tüp bebek tedavisinde yürütülen bu süreç önemli bir süreçtir. Başarı oranı yüksek olan tedavi seçeneği tüp bebek uygulamasında sonuç bu noktada belli olur. Çiftler tekrar deneme yapabilir ancak birçok çift ilk denemede başarılı sonuç elde etmiştir.

TRANSFER EDİLEN EMBRİYO SAYISI BAŞARI ORANINI ARTTIRIR MI?

Transfer edilen embriyo sayısının tüp bebek tedavisinde önemli bir faktördür. Tüm yaş gruplarına bakıldığında tek embriyo transferi ile gebelik beklentisi % 28 dolaylarında iken, çift embriyo transferi ile bu oran % 45’e çıkmaktadır. Tek embriyo transferi yapılan vakalarda geriye dondurulabilecek birçok embriyo kalmaktadır ve bunların kullanımı ile de ciddi oranda ilave gebeliklere ulaşılmaktadır. Ciddi derecede erkek faktörüne bağlı infertilitede, spermin ciddi şekil bozukluğu gösterdiği çiftlerde ve sperm üretiminin testiküler yetmezlik nedeniyle bozulduğu “azoospermik” vakalarda yine gebelik şansı tüp bebek tedavisinde düşmektedir. Siz de ilgili süreçler hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.