Tüp Bebek Merkezi Seçerken Yapılan Yanlışlar

Yapılan testten sonra tüp bebek tedavisi almaya karar vermiş olan birçok çift, tüp bebek tedavisinde de sonuç bulmuşlardır. Çift, sağlıklı bebeklerini kucaklarına getirebilmek için ilk olarak sağlıklı bir merkez seçimi yapmalıdır. “Sağlıklı bebeklerin doğum oranı” olarak ifade edilen bu oran, tüp bebek tedavisi sunan merkezlerin gerçek başarı oranlarını gösteren en önemli sayısal göstergedir. Hormon testinden sonra iyi gebelik oranlarının elde edildiği nispeten düşük başarı oranına sahip merkezlerin olduğu bir gerçektir.Ancak sağlıklı bebeklerin eve gelme oranı nispeten her merkezde yüksek olmayacaktır.

tup-bebek

Merkez Seçerken Yapılan Yanlışlar

Başarı oranlarının değerlendirilmesinde sıklıkla yapılan bir başka hata da, yanıt veren veya doktorun genellikle merkezde veya genel bir hasta popülasyonunda başarılı olma şansının değerlendirilmiyor olmasıdır. Nitekim, kadınların yaşları, yumurtalık rezervleri, sperm kalitesi, önceki testlerin varlığı, genetik hastalık taşıyıcısı vb. dahil olmak üzere merkezde sağlıklı bebeklerin doğum oranı oldukça farklılık gösterebilmektedir. Seçilen merkezin başarı oranlarını tedavi etmek ve değerlendirmek için çiftler için bir merkez seçerken en önemli konu şu şekildedir: Başarı oranı ve bebeği eve getirme oranı yüzde kaçtır?

sağlıklı bir merkez seçimi

Öncelikle, başarılı bir in vitro fertilizasyon (IVF) merkezi uzmanı akademik çalışmalarını sürekli olarak geliştirerek bilimsel bilgi edinme çalışmaları yapmalıdır. Tüp Bebek Uzmanı Doktorlar, hemşireler, hasta danışmanları, embriyologlar ve yüksek performansla oluşturulmuş bir takım teknisyenler bulunmalıdır. Hizmetin kalitesine ilişkin en önemli faktör, tutulmanın başarılı olması için en uygun zamanın seçilmesidir. Herkesin görevini hatasız bir şekilde gerçekleştirmeye çalışması önemlidir. Ayrıca, merkezdeki doktorların ve embriyologların teknik ve pratik deneyimi ve eğitim seviyesi çok önemlidir.