Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Kilo Vermek Gerekir Mi?

Birçok çift çocuk sahibi olamadığı takdirde yardımcı üreme tekniklerini kullanır. Bu teknikler arasında yer alan tüp bebek tedavisi ise başarı oranı yüksek olan tedavi seçeneklerinden birisidir. Çiftlerin başarılı sonuç alabilmesi için uygun şartlara sahip olması gerekir. Özellikle bazı çiftler bu gibi konularda özenli çalışma yaparak tedavi sürecini kolaylaştırır ve çocuk sahibi olmak için önemli oranda çaba sarf eder. Uzman doktorların uyarılarını dikkate alarak yapılacak çalışmaların olumlu sonuca yaklaşmanıza yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak çiftlerin endişeleri hem tedavi süresince hem de tedavi sonrasında devam eder. Bununla birlikte bilgi sahibi olamayan çiftlerin de tedavi öncesinde birçok soru yönelttiği gözlemlenmiştir. Bu gibi konularda tedavi merkezleri destek sağlamaktadır.

TÜP BEBEK TEDAVİ AŞAMALARI

Tüp bebek tedavisi için uygun şartlara sahip olan çiftler tedavi aşamasına geçebilir. Tedavi aşamasında ilk olarak kadında bulunan yumurtalığın sayısının arttırılması hedeflenir. Yumurtalık sayısı arttırıldığı takdirde olgunlaşmış yumurtalıklarda artacaktır. Eğer doğal yöntemlerle yumurtalık sayısı artmıyorsa yumurtalık ilaçları kullanılabilir. Bu konuda uzman doktorun yazacağı reçete takip edilmelidir. Yumurtalık sayısı arttırıldıktan sonra erkekten alınan canlı sperm hücreleri ile yumurtalığın döllenmesi sağlanır. Son aşamada ise embriyonun oluşumu ve gelişimi izlenir. Son aşamada uzman doktor gözetiminde olunması önerilir. Böylece oluşabilecek olumsuz gelişmeler ortaya çıktığında uzman doktor anında müdahale edebilir. Ancak tedavi sonrasındaki süreçte çok fazla olumsuz bir gelişme yaşanmaz.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE KİLO SORUN YARATIR MI?

Birçok kadın tüp bebek tedavisi yaptırmadan önce var olan kilosundan dolayı endişe duymaya başlar. Özellikle obezite seviyesine yakın olan kadınlar bu konuda endişelidir. Kilolu bayanlarda tüp bebek tedavisi öncesi kilo verilmesinin tedavi sonuçlarına olumlu etkisinin olabileceği yönünde net bilgi bulunmamaktadır. Fakat kilonun ideal düzeylere getirilmesi, tedavi süresinin kısalmasına, ihtiyaç duyulan ilaç miktarının azalmasına ve tüp bebek ile gebe kalınırsa düşük yapma riskinde azalmaya neden olmaktadır. O nedenle ideal kilolara gelmenin tedavinin sonuç dışındaki özelliklerine ve gebelik oluştuğunda da düşük ya da gebelik şekeri gibi problemlere karşı faydası bulunur. Siz de uzman doktorların tavsiyelerini dinleyerek sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilirsiniz.