Tüp Bebek Tedavisi Tekrar Denenebilir Mi?

Tüp bebek tedavisi doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler için ideal olan tedavi şekillerinden birisidir. Uzman doktorlar tarafından profesyonel bir şekilde uygulanan tüp bebek tedavisi kısa süre içerisinde başarılı sonuçlar sunmaktadır. Tüp bebek tedavisinde yapılan uygulamaların ardından çiftler ilk denemeden başarılı sonuçlar alamayabilir. Bu gibi durumlarda tedaviyi tekrar denemek mümkündür. Hatta ilk denemede olumsuz sonuç alan çiftlerin ikinci denemede olumlu alma ihtimali daha yüksektir. Çünkü ilk denemede yapılan hatalar ikincisinde uygulanmaz ve başarılı sonuç alınır. Uzman doktorda var olan eksiklikleri ve hataları tespit ederek bir sonraki denemede daha başarılı bir uygulama yapabilir. Tüp bebek tedavisinde tekrar deneme yapılabilmektedir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN AŞAMALARI

Tüp bebek tedavisinde kadındaki yumurtalık sayısı arttırılarak erkekteki canlı sperm hücresi ile döllenmesi sağlanır. Bu aşamalarda erkeğin ve kadının üzerine düşen sorumluluklar bulunmaktadır. Özellikle kadının yumurtalık sayısını arttırmak için ideal çalışmaları uygulaması gerekmektedir. Böylece kısa süre içerisinde etkili sonuç alınabilir. İlgili aşamalar tamamlandıktan sonra tüp bebek tedavisinde başarılı sonuç alınabildiği görülmüştür. Özellikle çiftleri tedaviye uygun olarak ilerlemesi tedavi sonucunu doğrudan etkilemektedir. Tüp bebek tedavisinde uzman doktorun talimatları en ince ayrıntısına kadar dinlenmeli ve uygulanmalıdır. Tüp bebek tedavi aşamalarında uzman doktor var olan bütün çabayı gösterir. Bu nedenle çiftlerin aklında herhangi bir soru işaretinin oluşmasına gerek yoktur. Başarısız sonuçlar var olan şartlar ile ilgilidir.

TEDAVİ İÇİN EN UYGUN ŞART

Tüp bebek tedavisinde çiftlerin 35 yaşından küçük olması tedavi sonucunu doğrudan etkileyen unsurlar arasındadır. Çiftler genç iken çocuk sahibi olma olasılığı %60 oranında artar. Ancak ilgili yaşın üstünde bu oran hızla düşer. Elbette 35 yaşından büyük çiftlerin de tüp bebek tedavisi ile olumlu sonuç aldığı gözlemlenmiştir. Ancak belirli bir yaştan sonra yardımcı üreme tedavilerinin yeterli fayda sağlayamadığı da biliniyor. Bu nedenle yaş faktörü tüp bebek tedavisinin tekrar denenip denenmemesi konusunda önemli bir husustur. Ne olursa olsun tekrar deneme yapılsa bile belirli bir yaştan sonra çocuk sahibi olmak mümkün olmayacaktır. Tedavi için uygun şartlara sahip olmak gerekir.