Tüp Bebek Tedavisinde Başarılı Sonuç Aldıran Besinler

Doğal yollardan çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin başarısız sonuç alması durumunda kullanabileceği alternatif tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerine yardımcı üreme teknikleri adı da verilebilir. Yardımcı üreme teknikleri arasında yer alan tüp bebek tedavisi de önemli bir uygulamadır. Tüp bebek tedavisi uygulamasında dikkatinizi çekecek olan birçok ayrıntı bulunur. Bu tür ayrıntılar hakkında detaylı bilgi almak için en yakında tedavi merkezine gitmeniz yeterli olacaktır. Çiftlerin ilgili süreç hakkında yeterli oranda bilgi sahibi olması gerekir. Aksi takdirde tedavi sürecinde zorluk çekebilirsiniz. Bu noktada destek alabileceğiniz birçok uzman hekimde bulunur. Tüp bebek tedavisi kritik bir süreçtir ve bu sürece gerektiği oranda önem gösterilmesi gerekir. Siz de ilgili süreci kolay bir şekilde atlatmak için yardım alabilirsiniz.

TÜP BEBEK TEDAVİ AŞAMALARI

Tüp bebek tedavisi için uygun olup olmadığınızın belirlenmesinin ardından tüp bebek tedavisinin aşamalarına geçiş yapabilirsiniz. Tüp bebek tedavisi aşamaları arasında yer alan işlemlerin tamamı uzman doktor ile eş zamanlı olarak yapılan uygulamaları kapsar. İlgili uygulamalar çiftlerin çabasıyla da sürdürülebilir. İlk olarak annedeki yumurtalık sayısının arttırılması hedeflenir. Annedeki yumurtalık sayısının arttırılması için ek olarak yumurtalık ilaçları kullanması ön görülür. Bu noktadan sonra olgunlaşan yumurtalık hücrelerine erkekten alınan canlı sperm hücresi enjekte edilir. Son olarak embriyonun oluşumu ve gelişimi gözlemlenir. Bu süreçte uzman doktorun sizi yakından takip etmesine ihtiyaç vardır. Bu nedenle tedavi merkezinin sık sık ziyaret edilmesi gerekir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNE YARDIMCI BESİNLER

Tüp bebek tedavisinde başarılı sonuç alabilmek için tüketilebilecek çeşitli besinler bulunmaktadır. Özellikle tedavi sürecini kolaylaştıran ve çocuk sahibi olma şansını arttıran bu tip yiyeceklerin periyodik olarak tüketilmesi ciddi bir adım atmanıza yardımcı olur. Çiftlerin bu gibi konularda dikkatli olması gerekir. İlgili konuda yapılan uyarılar şu şekildedir;

  1. Tüp bebek tedavisinde başarıyı artıran etkenlerden biri de ideal kiloda olmaktır. Tedaviye başlamadan önce ideal kiloyu yakalamak için diyetisyen yardımı alınabilir.
  2. Tüp bebek tedavisi sürecinde bol sıvı almak gerekir. Kola, çay, maden suyu yerine günde en az 2-3 litre su tüketiniz.
  3. Tüp bebek tedavisi süresince nohut, kuru fasulye, barbunya sofralardan eksik etmeyiniz.
  4. Protein, mineral ve omega3 bakımından en zengin olan besin balıktır. Haftada en az üç kez balık tüketiniz.
  5. Kızartma, ızgara gibi pişirme yöntemleri yerine; haşlama, buğulama, fırında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Ayrıca makarna ve sebzeler çok fazla haşlayınız.
  6. Folik asit bakımından zengin yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve badem gibi kuruyemişler tercih ediniz.