Tüp Bebek Tedavisinde Diyetisyen Faktörü

Normal yollarla yapılan çalışmaların olumsuz sonuç vermesi ve gebe kalamama durumunun ortaya çıkması ile çiftler alternatif tedavi yöntemlerini kullanmaya karar verir. Bu konuda alınan en kritik karar ise tüp bebek tedavisidir. Çiftler en yakın tedavi merkezine giderek tüp bebek tedavisi için uygun olup olmadıklarına baktırır. İlk aşamada uzman doktor çiftlere test listesi verir. Bu süreçte erkek ve kadın kendilerine verilen test listesini başarılı bir şekilde tamamlar ve test sonuçlarını uzman doktora iletir. Erkek ve kadının bu konuda yaptığı çalışmalar ile birlikte testlerin tamamlandığı gözlemlenir. Daha sonra ise uzman doktor test sonuçlarını değerlendirerek bir karar alır. Bu karar doğrultusunda uygun olan tedavi seçeneği onaylanır ve tedavi aşamasına geçilir.

TÜP BEBEK TEDAVİ AŞAMALARI

Tüp bebek tedavisinde belli başlı aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamaların başında ilk olarak kadındaki yumurtalık sayısı arttırılması yer alır. Kadındaki yumurtalık sayısının arttırılmasındaki asıl amaç yumurtalıkların olgunlaşması ve olgunlaşmış yumurtalıkların elde edilmesidir. Bu noktadan sonra ise erkekten alınan canlı sperm hücresi yumurtalığa enjekte edilir. Daha sonra ise yumurtalıklara enjekte edilen sperm ile embriyonun oluşma aşaması takip edilir. İlgili aşamalarda kişinin uzman doktor gözetiminde olması gerekir. Embriyonun oluşumu ve gelişimi yakından takip edilmelidir. Aksi takdirde oluşabilecek bir durum gözlemlenemez ve müdahale şansı azalır. Tüp bebek tedavisinde ani durumların ortaya çıkması muhtemeldir. Bu nedenle çiftler dikkatli olmalıdır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE DİYETİSYENİN ÖNEMİ

Tüp bebek tedavisi aşamasında ve bu sürecin öncesinde diyetisyenlerden destek alınması son derece önemlidir. Her ne kadar beslenme şekli düzenli bir işleyişe sahip olsa da diyetisyen kontrolünde bu süreci devam ettirmek çok önemlidir. Beslenmeye dikkat etmek tüp bebek tedavi sürecini olumlu etkilemektedir. Doktorun beslenme konusunda önerileri mutlaka dikkate alınmalıdır. Bunun yanı sıra uzman bir diyetisyen ile görüşülüp detaylı bir beslenme planı yapılabilir. Mümkün olduğu kadar da fast food ve abur cubur olarak adlandırılan besinler yerine daha taze, organik besinler tüketilmesi gerekir. Siz de diyetisyen kontrolünde sağlıklı bir tedavi süreci geçirebilirsiniz.