Tüp Bebek Tedavisinde Embriyoskop Uygulaması Nedir?

Doğal yöntemlerle çocuk sahibi olmayı deneyen ancak 1 yıl boyunca olumsuz sonuç alan çiftler genellikle kısırlık rahatsızlığından şüphelenir. Çiftler çeşitli sebeplere bağlı olarak kısırlık veya benzeri rahatsızlıklara sahip olmuş olabilir. Ancak ilgili rahatsızlık gruplarına sahip olan çiftlerin de çocuk sahibi olması mümkündür. Bu doğal yollar ile olmasa bile yardımcı üreme teknikleri ile sağlanabilir. Bu konuda devreye giren en etkili yöntem tüp bebek tedavisi uygulamasıdır. Uzman doktorların başarılı çalışmaları ile ülkemizde de birçok çift sağlıklı çocuklara sahip olmuştur. Çocukların gelişimi ise son derece başarılı bir grafik ortaya koymaktadır. Ülkemizdeki yapılan uygulamalarda başarı oranı oldukça yüksektir. Tedavi olumsuz sonuç verdiği takdirde tekrar edilerek var olan şans bir kez daha güncelliğini korur ve kişi tekrar eden tedavide çocuk sahibi olabilir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ AŞAMALARI

Tüp bebek tedavisinde belli başlı aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamalar uzman doktorun periyodik uygulamaları ve çiftlerin bireysel çabaları ile başarılı bir şekilde sürdürülebilir. Çiftler bu konuda istikrarlı ve sabırlı olmalıdır. Böylece yapılan uygulamalar olumlu sonuç verecektir. İlk olarak kadındaki yumurtalık sayısının arttırılması sağlanır. Bunun için ilaç kullanımı önerilebilir. Yumurtalık ilaçları bu konuda etkilidir. Kadınlar ilgili ilaçları düzenli olarak kullandıktan sonra olgunlaşmış yumurtalık sayısı da artacaktır. Olgunlaşmış yumurtaların erkekteki canlı sperm hücresi ile döllenmesiyle birlikte embriyo oluşumu sağlanır ve transfer işlemi yapılır. Tüm bu aşamalar laboratuvarda sürdürülür ve steril ortamda yapılır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE YARDIMCI YÖNTEMLER

Tüp bebek tedavisinde kullanılan yardımcı teknikler arasında embriyoskop yer almaktadır. Tüp bebek tedavisi ile gebelik elde etmenin yolu modern uygulamalardan geçiyor. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler için daha kaliteli embriyo gelişimi ve transfer için en doğru embriyonun seçilmesini sağlayan embriyoskop uygulaması, artık Ankara’da da yapılabiliyor. Avrupa’da ve Amerika’da sayılı merkezde kullanılan embriyoskobun kullanımı uzmanlık ve tecrübe gerektiriyor. İlgili uygulamanın ülkemizde de başarılı bir şekilde kullanıldığı ve çocuk sahibi olma oranını yüksek miktarda arttırdığı gözlemleniyor. Ülkemizde uygun koşullara sahip tedavi merkezlerinde de uygulanmaya başlayan teknik her geçen gün başarılı sonuçları arttırıyor.