Tüp Bebek Tedavisinde Zamanlamanın Önemi

Birçok çift için doğal yollarda gebe kalamama sorunu büyük bir sağlık problemi olarak değerlendirilir. Özellikle doğal yollardan 1 yıl boyunca çocuk sahibi olamayan çiftlere kısırlık tanısının koyulduğu gözlemlenmiştir. Çiftlerin bu tür önemli problemler yaşaması son derece yıpratıcı sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Psikolojik etmenlerin en fazla etkisini gösterdiği rahatsızlık gruplarından birisi olan kısırlık rahatsızlığının etkisi bir hayli fazladır. Eğer siz de kısırlık ve buna benzer genital bölge rahatsızlıkları ile karşı karşıya kaldıysanız bu konuda etkili bir çalışma yürütebilirsiniz. Kısırlık ve kısırlık benzeri sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmamak için ilk olarak uzman doktora görülmeniz gerekir. Böylece sağlık sorunlarının tanısının kısa süre içerisinde konulmasına olanak sağlayabilirsiniz.

TÜP BEBEK TEDAVİ AŞAMALARI

Tüp bebek tedavisinde belirli bir yöntem şablonu bulunur. Bu şablon ile birlikte hem uzman doktor hem de çiftler eş zamanlı bir plan uygular. Uzman doktorların ilk hedefi kadındaki yumurtalık sayısını arttırmaktır. Bu nedenle kadının yumurtalık ilaçları kullanması gerekir. Yumurtalık sayısı arttığında olgunlaşmış yumurtalıklarda artış gösterecektir. Sonraki aşamada ise erkekten alınan canlı sperm hücresi olgunlaşmış yumurtalığa enjekte edilir. Döllenme işleminin ardından embriyo transferi aşamasına geçilir. Bu noktadan sonra yaşanan gelişmeler yakından takip edilir ve gebelik sürecinin başarılı bir şekilde sürdürülmesine olanak sağlanır. Tedavi sonrasında uzman doktor gözetiminde olmak son derece önemlidir. Kişilerin bu konularda dikkatli olması gerekir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE ZAMANLAMA

Tüp bebek tedavisinde zamanlama çok önemlidir. Tüp bebek yönteminde başarı oranı kişiden kişiye değişmektedir. Bu aslında yaşla ve yumurta kalitesiyle ilintili olan bir durumdur. Genç hastaların yumurtalıklarında yumurta sayısı fazla olduğu için tüp bebek tedavisinde başarı oranı artmaktadır. 35 yaş sonrası yaş ilerledikçe başarı oranı da azalmaktadır. Bu nedenle ne kadar erken yaşta tüp bebek tedavi yöntemi başlanırsa başarı oranı da yükselmektedir. Genç çiftler istemelerine rağmen çocuk sahibi olamıyorlarsa mutlaka bir uzman doktor ile görüşüp bu durumun nedenleri konusunda araştırma yapılmasını sağlamalıdır. İleri yaş grubunda bulunan kadınların yumurtalıklarında yumurta rezervi yeteri kadar depolanmadığı için kadın erken menopoza girerek yumurtlama problemiyle karşı karşıya kalabilir.