Tüp Bebek Tedavisindeki Risk Durumları

Doğal yoldan çocuk sahibi olmak için uzun süre deneme yapan çiftlerin aldığı olumsuz sonuçlar çeşitli sağlık problemlerinin habercisi olduğu gibi yardımcı üreme tekniklerine başvurulması gerektiğini de gündeme getirir. Bu durumdaki çiftlerin tüp bebek tedavisine yöneldiğini görmek mümkündür. Tüp bebek tedavisi ile olumlu sonuç almak mümkündür. Ülkemizde de sıklıkla uygulanan tüp bebek tedavisinin başarı oranı oldukça yüksektir. Eğer siz de bu konuda kafanızda soru işaretleri ile bekliyorsanız tüp bebek tedavisini kullanmanızı öneririz. İlgili tedavi seçeneği sayesinde hayalini kurduğunuz çocuk sahibi olma düşüncesine bir adım daha yanaşabilirsiniz. Olumlu sonuçları olduğu gibi olumsuz sonuçlarla da karşılaşmanız mümkün olabilir. Bu gibi durumlarda tedavinin tekrar edilmesini talep edebilirsiniz.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN AŞAMALARI

Tüp bebek tedavisinin belli başlı aşamaları bulunmaktadır. İlgili tedavi seçeneğinde hem kadının hem de erkeğin üzerine düşen görevler bulunur. Eğer tedavi süresi boyunca bu uygulamalar yapılırsa kısa süre içerisinde başarılı sonuç alındığını görmek mümkündür. Siz de uzman doktorun talimatlarına uyarak kısa sürede olumlu sonuç alabilirsiniz. Tüp bebek tedavisinde takip edilen ilk aşamada kadınların yumurtalık sayısı arttırılmaya çalışılır. Böylece gebe kalma şansı artar. Yumurtalık sayısı arttıkça olgunlaşmış yumurtalarda çoğalır. Olgunlaşmış yumurtaya erkekten alınan canlı sperm hücresi entegre edilir. Son aşamada ise embriyonun oluşumu ve gelişimi gözlemlenir. Uzman doktor tüm bu aşamalarda hastayı yakından takip etmektedir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN RİSKLERİ

Tüp bebek tedavisinde olumlu sonuç almak mümkün olduğu gibi çeşitli riskler de bulunmaktadır. Bu riskler tedavi sürecini takip eden doktor tarafından yakından izlenir. Oluşabilecek yan etki veya çeşitli komplikasyonlar izlenerek kısa süre içerisinde tüp bebek tedavisine son verilebilir. Tüp bebek tedavisinde 2 farklı risk bulunur. Birincisi çoğul gebelik riski, ikincisi ise düşük riskidir. Çoğul gebelik durumu normal doğumdaki gibi sağlıklı bir şekilde gelişim göstermez. Aynı zamanda düşük riski normal doğuma oranla tüp bebek tedavisinde daha fazladır. Bu gibi durumlar yaşandığı takdirde uzman doktora görünerek durumun analiz edilmesi sağlanmalıdır. Aksi takdirde farklı sonuçlar ile karşılaşmanız mümkün olabilir.