Tüp Bebek Tedavisine Hazırlık Aşamaları

Çiftlerin doğal yollardan çocuk sahibi olamadığı durumlarda kullanabileceği alternatif çözüm yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında yer alan tüp bebek tedavisi ise en kritik seçenektir. Çiftler bu sürece hazırlanmak için büyük bir çaba sarf eder. Özellikle psikolojik etmenlerin ağır bastığı ilgili süreçte çiftler kısa süre içerisinde tedaviye başlayamaz. Bu gibi durumlarda uzmanlardan psikolojik destek almak önemli bir seçenektir. Birçok çift özellikle Türk örf ve adetlerine bağlı olarak bu konuda baskın bir karaktere sahip olduğundan dolayı çekingen kalmaktadır. Doğal olarak var olan cinsel problemlerini de uzman doktor dahi olsa dışarıya aktarmaz. Bu gibi durumlarda çok daha önemli sağlık problemleri ile karşı karşıya kalması muhtemeldir. Çiftlerin ilgili konuda harekete geçmesi gerekir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNE HAZIRLIK

Tüp bebek tedavisine hazırlık yapan çiftlerin ilk olarak birbirine destek olması gerekir. Çiftler birbirine destek olmadığı takdirde önemli problemler ile karşı karşıya kalacaktır. Tüp bebek tedavisinin aşamaları arasında bulunan eş zamanlı çalışma sürecinde de çiftlerin birbirine yardım etmesi önemli bir husustur. Hem tedaviye hem de sağlıklı yaşama adım atmak isteyen çiftler bu vesileyle psikolojik unsurları da geride bırakacaktır. Çiftler ilgili konularda yeteri kadar çaba sarf ettiği zaman uzman doktorun olumlu sonuç alma olasılığı da artar. Özellikle yumurtalık arttırma aşamasında kadının kullanacağı yumurtalık ilaçlarını periyodik olarak sürdürmesi ve var olan rahatsızlıklar ile etkili bir şekilde mücadele edilmesi önemli bir seçenektir.

Conflict Between Couple

TÜP BEBEK TEDAVİ AŞAMALARI

Tüp bebek tedavisinde ilk olarak kadındaki yumurtalık sayısının arttırılması hedeflenir. Yumurtalık sayısı yeteri miktarda arttığı takdirde olgunlaşmış yumurtalıklarda artış gösterecektir. Bireyler bu noktadan sonra tedavinin geri kalan kısmına ayak uydurabilir. İlgili aşamadan sonra erkekten alınan canlı sperm hücreleri ile yumurtanın döllenmesi sağlanır. Son aşamada ise embriyo oluşumu beklenilir. Embriyonun oluşumuyla birlikte çiftlerin çocuk sahibi olabilmesi için uygun tüm şartlar oluşmuş olur. Tedavi aşamaları bittikten sonra düşük riski ve çoğul gebelik riski olduğundan dolayı uzman doktor gözetiminde olmak gerekir. Tedavi sonrası süreçte en az tedavi süreci kadar önemli ve kritiktir.