Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları Nelerdir?

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin kullandığı alternatif yöntemlerden birisi tüp bebek tedavisidir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler tüp bebek tedavisi yaptırarak kısa süre içerisinde istedikleri sonucu elde edebilir Fakat tüp bebek tedavisinin birbirinden farklı aşamaları bulunmaktadır. Çiftlerin tedavi için uygun koşullara sahip olması ve uzman doktorun taleplerini yerine getirmesi gerekir. Tüp bebek tedavisi olacak kişiler için uygun şartların sağlanması çok önemlidir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler bu süreçte uygulanması gereken noktaları birer birer gerçekleştirir. Uzman doktor gözetiminde gerçekleştirilecek olan süreçte doktorlar tüp bebek tedavisi olmak isteyen kişileri yakından incelemektedir. Tüp bebek tedavisi için gerekli olan tüm uygulamalar gerçekleştirildiğinde tedavi süreci başlatılır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN AŞAMALARI

Tüp bebek tedavisi birbirinden farklı 5 aşamada gerçekleştirilir. Her bir aşamada kişilerin uygulaması gereken noktalar bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisinde uygulanması gereken aşamalar şu şekilde  açıklanmıştır;

  1. İlk aşamada uzman doktor ile görüşme yapılır ve riskler tartışılır. Yapılan çalışmalar ve geçmişe yönelik uygulamalar uzman doktor ile birlikte detaylı olarak tartışılır ve doktorun hangi aşamaları uygulatacağı bu noktada belli olur.
  2. İkinci aşamada yumurta sayısının arttırılması için uygun ilaçlar belirlenir ve kişinin bu ilaçları periyodik olarak kullanması gerektiği vurgulanır. Kişi yumurtalık arttıran ilaçları günlük düzende kullanarak tüp bebek tedavisi için uygun koşulları sağlamaya çalışacaktır.
  3. Bu aşamada yumurtalıkların toplanması işlemleri gerçekleştirilir. Yumurtalar gelişim gösterdikçe iğne uygulaması ile olgunlaşması sağlanır. Bu işlemden kısa bir süre sonra ise yumurtalıkların toplanması işlemi yapılır. Yumurtalıklar toplanarak tüp bebek tedavisi için uygun olan ilk işlem gerçekleştirilmiş olur.
  4. Toplanan yumurtaların döllenmesi için uygun işlemler yapılır. Yumurtaların döllenmesi aşaması kritik bir aşamadır. Bu noktada uzman doktor uygun koşulların ve şartların sağlanması için gerekli talimatları tüp bebek sahibi olmak isteyen çiftlere iletir. Aynı zamanda işlemler yapılmaya başlanır.
  5. Döllenme ve transfer aşamasının ardından son aşamada gebelik testi yapılır. İşlemlerin üstünden 12 gün geçtiğinde yapılan gebelik testi tüp bebek tedavisinin sonucunu ortaya çıkaracaktır.

Tüp bebek sahibi olmak isteyen bireylerin yukarıdaki aşamaları gerçekleştirmesi gerekir. Bu noktada uzmanlar yardımcı olacaktır.