Tüp Bebek Tedavisinin Psikolojik Etkileri

Çiftlerin doğal yöntemlerle çocuk sahibi olamaması durumunda kullanabildiği tedavi seçeneklerinden birisi olan tüp bebek tedavisi son derece başarılı bir tedavi uygulamasıdır. İlgili tedavi uygulamasına uygun olup olunmadığına karar verildikten sonra çiftlerin tedavi aşamasına geçmesi sağlanır. Çiftlerin tedavi için uygun olduğunun belirlenmesi için çeşitli testleri yapması istenir. Testleri uyguladıktan sonra çiftlerin tedavi olup olamayacağı kendilerine iletilir. İlgili konuda detaylı bilgi sunulduktan sonra tedavi aşamalarına geçilir. Çiftlerin tedavi olabilmesi için uygun şartlar sağlandıktan sonra kısa süre içerisinde uzman doktorlar gerekli yönlendirmeleri yapar ve en uygun çalışmalar kısa sürede uygulanır. Tedavi uygulamalarının birçoğu sağlıklı sonuçlar sunabilmektedir. Ancak ilk denemede olumsuz sonuç alınması da mümkündür.

TÜP BEBEK TEDAVİ AŞAMALARI

Tüp bebek tedavisinde erkek ve kadının uzman doktor ile eş zamanlı olarak çalışma yürütmesi gerekir. Özellikle kadının yumurtalık sayısının arttırılması konusunda eşlerin birbirine destek olması son derece önemlidir. Çiftler bu konuda birbirine destek olarak tedavi sürecinin getirdiği yorgunluk ve psikolojik etmenleri geride bırakabilir. Yumurtalık sayısının arttırılması ile birlikte olgunlaşmış yumurtalıklarda artış gösterecektir. Bu durumda erkekten alınan canlı sperm hücresi ile döllenme işlemi gerçekleştirilir. Döllenme işleminin ardından embriyo transferi aşamasına geçilir. Son aşamada ise embriyonun gelişimi izlenir. İlgili aşamalarda uzman doktor çiftleri yakından izler. Bu nedenle tedavi aşamasında uzman doktor gözetiminde olmak kritik bir süreçtir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN ETKİLERİ

Tüp bebek tedavisinden öncesi ile sonrası arasında büyük bir fark vardır. Özellikle sağlıklı sonuçlar alan çiftlerde büyük farklılıklar görülebilir. Tedavi öncesinde çiftlerin tamamen karamsar olduğu ve umutsuzluğa kapıldığı görülür. Hatta tüp bebek tedavisinin sunduğu imkanların yeterli olmayacağı ve olumsuz sonuç alınacağını düşünen birçok çift gözlemlenmiştir. Fakat tedavi sonrasında olumlu sonuç alan çiftler sağlıklı bir çocuğa sahip olacakları için son derece rahattır. Özellikle psikolojik etmenlerin tamamen ortadan kalktığını görmek mümkündür. Çiftlerin bu konularda uzman doktordan destek alması ve kritik süreç hakkında bilgi alabilmesi mümkündür. Aynı zamanda terapist desteği alınarak süreç daha kolay bir hal alabilir. Kişilerin tedavi sonrasında daha rahat olduğu teyit edilmiştir.