Tüp Bebek Uygulaması Kimlere Yapılır?

Tüp bebek tedavisi son dönemlerde en fazla tercih edilen çocuk sahibi olma yöntemlerinden birisidir. Özellikle doğal yollardan yapılan çalışmalar ile olumsuz sonuç alan çiftlerin kullandığı tüp bebek tedavisi yöntemi son yılların en başarılı tedavi uygulamalarından birisidir. Tüp bebek tedavisinden faydalanmak için yapılması gereken ilk işlem uygun testleri eksiksiz bir şekilde uygulamaktadır. Bunun için uzman doktor ile görüşmeniz ve test listesini öğrenmeniz gerekir. Böylece kısa süre içerisinde yapacağınız uygulamalar ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Testleri uyguladıktan sonra var olan rahatsızlıklarınız net olarak gözlemlenecektir. Aynı zamanda kısırlık gibi problemleriniz varsa bunlarda belirlenecektir. Tüm bu işlemlerin ardından tedavi için uygun olup olmadığınız ortaya çıkacaktır.

TÜP BEBEK TEDAVİ AŞAMALARI

Tüp bebek tedavisinde hem erkeğin hem de kadının üzerine düşen sorumluluklar bulunur. Bu sorumlulukları yerine getirerek tedavi sürecini kolaylaştırabilirsiniz. İlk etapta kadındaki yumurtalık sayısının arttırılması hedeflenir. Kadındaki yumurtalık sayısı arttırıldıktan sonra erkekten canlı sperm hücresi alınır ve sperm yumurtaya enjekte edilir. Bu aşamanın ardından embriyonun oluşumu beklenir. Embriyonun oluşumdan sonra ise embriyonun gelişim süreci izlenir. Tüm bu aşamaların uzman doktor gözetiminde yapılması başarılı sonuç alınmasına olanak sağlar. Bireysel çabalar ani gelişen olaylarda yeterli olmayacaktır. Bu neden tüp bebek tedavisinde uzman kişilerden destek almanız önerilir. Tedavi süreci boyunca uzman doktorlar sizlere gerekli konularda yardım sağlayacaktır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANABİLİR?

Tüp bebek tedavisi birçok kişiye uygulanabilmektedir. Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan ve belli başlı rahatsızlıklara sahip olan kişiler tüp bebek tedavisi olabilir. Bunun için yapılan detaylı açıklamada;

  • Menisinde sperm bulunmayan ancak testislerde sperm üretimi olan erkeklere,
  • Sperm morfolojisinde bozukluk olan erkeklere,
  • Çikolata kisti olan kadınlarda,
  • Yumurtalık rezervi azalmış kadınlarda,
  • Cinsel hastalıklar sebebiyle kısırlık sorunu yaşayanlara,
  • Polikistik over sendromunda,
  • Kısırlığa yol açan diğer durumlarda

yukarıdaki ifadeler kullanılmıştır. Uzman doktorlar ilgili maddelerin üzerinde durarak tüp bebek tedavisi için kişinin uygun olup olmadığına karar verir. Yukarıdaki rahatsızlıklara sahip olan kişiler tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olabilir. İlk denemede olmama riski ise her zaman bulunur.