Tüp Bebek Yönteminde Kapsamlı Kromozom Taraması

Doğal yöntemler ile bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yaklaşık% 15’i, çok çaba sarf etmelerine rağmen başarıya ulaşamamıştır. Hamileliğin gerçekleşmesi için, birkaç faktörün birlikte var olması ve olumlu davranması gerekir. Doğada başarısız olan ve çok yüksek başarı şansına sahip olan gebelikleri tedavi etmenin birçok yolu vardır. Üreme tedavisine ihtiyaç duyan çiftin doğru yöntemi alması halinde, eğer uzman tedavi görürse, hamilelik gerçekleşir ve doğum muhtemelen mümkündür.

Kapsamlı Bir Kromozom Taraması

Hamilelik sağlanamadığında veya gebelik mümkün olmasa bile ebeveyn olabilme ihtimalini artırmak için birçok farklı tedavi seçeneği vardır. Bu uygulamaların uzun yıllardan beri en etkili sonuçlarından biri, preimplantasyon genetik teşhisi (PID) olmuştur. Ancak bugün, bu yöntemden çok daha başarılı sonuçlar sağlayan Kapsamlı Kromozom Tarama Yöntemi kullanılmaktadır. Kapsamlı kromozom taraması, doğal olarak hamileliği elde edemeyen çiftlerde in vitrofertilizasyon için çok başarılı bir tedavi yöntemdir.

Kapsamlı Bir Kromozom Taraması

Kapsamlı Bir Kromozom Taraması Nedir?

IVF tedavisinin başlangıcından önce yapılan kapsamlı kromozom taraması, embriyonun genetik özelliklerini ve olası anomalileri belirlemeyi sağlayan bir yöntemdir. Kapsamlı kromozom taramalarının uygulanmasında; Embriyonik anne uterusa transfer edilmeden önce embriyoda bulunan tüm kromozomlar aranır. FISH gibi daha önce kullanılan yöntemlerde sadece birkaç kromozom incelenirken, 24 kromozom da ayrıntılı kromozom taramasında incelenmektedir. Kapsamlı kromozom taraması kısaca bir CGH olarak ifade edilir. Kapsamlı kromozom taraması, incelenen embriyoların tüm kromozomlarının ayrıntılı bir haritasını ortaya çıkarır ve başka şekilde tespit edilemeyen kromozom anormallikleri saptar. Tüm kromozomlar taranabildiği için, annenin uterusuna aktarılan en sağlıklı, en yüksek kaliteli embriyo seçilebilmektedir.

Embriyo Sorunsuz Olduğunda Gebelik Her Zaman Ortaya Çıkabilir Mi?

Laboratuvar ortamında üretilen embriyolar, annenin uterusuna aktarılmadan önce PGT veya en son yöntem olan kapsamlı kromozom taraması ile ayrıntılı olarak incelenir. Tüm çalışmalarda “normal” veya “problemsiz” olarak sınıflandırılan embriyoların en iyi kalitedekileri rahme aktarılır.

 

Kapsamlı Bir Kromozom Taraması

 

Kromozom anormalliği, aynı zamanda, annenin yaşı ile orantılı olarak, bir bozukluğun tespit edildiği durumlarda embriyonun transferinden sonra başarısızlık riskinin oranıdır. Maalesef, annenin yaşı 35 ya da daha büyükse, bu risk daha yüksektir. Bu bağlamda, genetik taramalar çoğunlukla 35 yaşın üzerindeki kadınların embriyolarında kullanılmaktadır. Annenin artan yaşı nedeniyle, kromozomal bozukluk riski artmaktadır. Kapsamlı kromozomal tarama yönteminde normal embriyolar tercih edilir ve bu riskler mümkün olduğunca azaltılır.