Yumurtalık Rezervinin Azalması Gebeliği Etkiler Mi?

Kadınlardaki yumurtalık rezervinin azalması gebeliği doğrudan etkileyen faktördür. Bu nedenle uygun tedavi seçenekleri ve yardımcı üreme tekniklerine başvurulur. Ancak belirli bir yaştan sonra yumurtalık rezervi azaldığından dolayı kadınların çocuk sahibi olma olasılığı hızla düşer. Çocuk sahibi olma hayalini kuran kadınların bu konuya dikkat etmesi gerekir. Eğer yumurtalık rezervinin azalmasından şikayetçi iseniz bu konuda tıbbi bir çözümün olmadığını bilmelisiniz. Her ne kadar ilgili süreçte tüp bebek tedavisi gibi yöntemler uygulansa bile olumsuz sonuç alma ihtimali çok yüksektir. Kadınların yaşı ilerledikçe azalan yumurtalık rezervi ile ilgili olarak uzman doktorlar uyarılarda bulunmuştur. Yapılan doğal çalışmalar ile çocuk sahibi olma oranı da hızla düşmektedir.

YUMURTALIK REZERVİNİN GEBELİĞE ETKİSİ

Gebe kalmak için yumurtalık rezervinin artması gerekir. Aynı zamanda olgunlaşmış yumurtalık sayısı da artış göstermelidir. Böylece uygun şartlar sağlanmış olacak ve çocuk sahibi olmak için gereken tüm şartlar yerine getirilmiş olacak. Ancak yumurtalık rezervinin düşük olması gebelik ihtimalini de etkilemektedir. Kadının yumurtalık rezervinin en iyi olduğu dönem 20-30 yaş arasındadır. 30 yaşından sonra yumurta rezervinde azalma başlar. 30 yaşındaki her kadında yılda % 10 oranında yumurta kaybı yaşanır. 40 yaşından sonra bu oran % 50’ye çıkar. Kadın 43 yaşına geldiğinde ise normal yolla gebe kalması daha da zorlaşmaktadır. Yaş ilerledikçe kadının yumurta rezervindeki azalma ile birlikte yumurta kalitesi de düşmektedir. Bu nedenle normal yollarla ya da tüp bebek tedavisi ile gebelik oluşmuş kadınlarda ileri yaşta düşük oluşma riski de artar.

GEBE KALAMAMA DURUMUNUN PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Kadınlar gebe kalamama durumunda psikolojik çöküntü içerisine girmektedir. Özellikle belirli bir yaştan sonra bu ihtimalin tamamen yok olması kadınları önemli oranda yıpratır. Eğer siz de gebe kalamama durumu ile karşı karşıya kalırsanız bu durumda çeşitli tedavi yöntemleri ile kendinizi iyi hissetmeniz için çaba sarf edebilirsiniz. Gebe kalamama durumunda uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler uzman doktorlar tarafından detaylı olarak kişiye anlatılır. İlgili tedavi uygulamaları sizin kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak ve kısa süre içerisinde toparlanmanıza yardımcı olacaktır.